fb pixel Z dálky už se ozývá Vřískot… po páté – G.cz
Vyhledávání

Z dálky už se ozývá Vřískot… po páté

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

O dalším díle Vřískotu se mluví už nějakou dobu, ale vypadá to, že se projekt doopravdy v dáli rýsuje. Ghostface by se mohl na plátnech kin objevit někdy v roce 2021 a možná by mohl po pětadvaceti letech znovu zatřást světem hororu.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.5.2020, 11:43

Legenda, co popravuje legendy

Pokud jste se narodili od konce osmdesátých let dál, je vám zakuklená černá postava s nožem a trochu humornou, trochu znepokojivou bílou maskou důvěrně známá. Ghost Face je v podstatě od konce devadesátých let nesmrtelně zasazen do panteonu největších hororových vraždících ikon. Vedle Freddyho Kruegera, vetřelce nebo Michaela Myerse.

Což je velká ironie, protože takhle nebyl Vřískot původně vůbec zamýšlen. Celá série, ale obzvlášť první díl z roku 1996 byl totiž vybroušenou a milující parodií slasher hororu, na kterém režisér Wes Craven a scénárista Kevin Williamson vyrostli. Ale nebyla to taková ta výbušná, všepohlcující parodie, která rozmlátí všechna žánrová klišé jako třeba The Cabin in the Woods Josse Whedona. Naopak, i když se to může zdát podivné, Vřískot byl ve svém uměleckém metapřístupu k žánru překvapivě jemný. A tím se v něm sám zabydlel, protože v jádru to byl pořád dobrý slasher biják.

Kdybyste chtěli podobný příklad z blízké minulosti, asi bychom museli zvolit prvního Deadpoola. Jasně, dělá si srandu ze superhrdinovských filmů, ale zároveň milerád využívá všechny tropy a klišé daného žánru, protože v hloubi duše Deadpool je a vždycky bude superhrdinovský film.

Po páté!

Je pravda, že Vřískot postupem času trochu ztratil své pověstné ostří. Ti největší kritici by možná řekli, že celá éra Vřískotu skončila s druhým dílem, kdy umřela postava Randyho. Muže, který znal všechna klišé slasher filmů, takže věděl, jak se jim vyhnout. Randy dával hlas divákovi, protože si myslel to co on a říkal to co on.

Naposledy vyšel Vřískot před devíti lety, když nebudeme počítat seriál od MTV. To byla čtyřka. Od té doby se svět hororu výrazně posunul. Jordam Peele točí hororvé komentáře rasistické společnosti, Ari Aster točí hluboká rodinná dramata zabalená do okultního hávu a jedním z nejlepších hororů poslední dekády je film, kde jedna rodina bydlí u lesa a obtěžuje je koza. Nechápejte nás špatně, my tyhle “high horory” milujeme stejně jako vy, ale možná přišel čas opět trochu zamýchat kartami.

A pátý Vřískot může udělat přesně tohle. Pokud má Ghost Face a tvůrci opět nabroušené ostří.

Podobné články

Doporučujeme

Další články