Radikalizovalo ho cestování?
Byl prý samotář a v minulosti nikdy neměl pletky se zákonem. Lidé z jeho okolí popisovali obviněného vraha 50 osob jako relativně normálního člověka, radikalizovaný se měl vrátit až z cest po zahraničí. Ve svém 74-stránkovém manifestu se nazval "obyčejným bílým mužem" z dělnické rodiny skotského, irského a anglického původu. Kde se v něm vzaly krajně pravicové myšlenky?
Přestože Tarrant nikdy nesloužil v armádě, miloval však stejně jako tzv. "falešní commandos" maskáčové oblečení a označoval se za nástroj pomsty. V rámci svého fetiše se rád na sebe díval v plné zbroji v zrcadle. Muži s nálepkou "falešní commandos" často bývají malého vzrůstu, což podle záběrů od soudu vrah rozhodně splňoval. Pro tyto zastydlé mstitele bývá také typické, že příliš nebodují u ženského pokolení a australský vrahoun neměl kromě sestry a matky v blízkosti žádnou ženu - přítelkyni, ani kamarádku.
Podle novozélandské premiérky Jacindy Andern není známo, kdy přesně se do ostrovní země přistěhoval. Možná jste někdy slyšeli tvrzení, že cestování z vás udělá lepšího člověka - to však rozhodně neplatí u Tarranta. Předtím, než se přestěhoval do země hobitů, sjezdil velký kus světa. Od roku 2012 navštívil Turecko, Francii, Bulharsko, Řecko, Maďarsko, Severní Koreu a dokonce i Pakistán. Plat fitness trenéra by asi na takové velké cesty nestačil; podle médií měl vydělat velké peníze obchodováním s kryptoměnami a něco také zdědil po svém otci, který reprezentoval Austrálii v triatlonu a zemřel na rakovinu v roce 2010.
Pákistánci ho uchvátili
Právě během těchto cest se měl výrazně radikalizovat. Je však zajímavé, že při návštěvě převážně muslimského Pakistánu v říjnu 2018, popsal zemi jako "neuvěřitelné místo plné těch nejupřímnějších, laskavých a pohostinných lidí na světě." Proč se tedy půl roku poté rozhodl vykonat svůj teroristický čin právě na muslimech?
Ve svém manifestu vysvětlil, že jeho útok měl být aktem pomsty proti muslimským vetřelcům, kteří mají na svědomí stovky tisíc mrtvých po Evropě v průběhu historie. Dále se odkazoval i na mstu za teroristický útok ve Stockholmu, během kterého najel Uzbek náklaďákem do nákupního domu, zemřeli tehdy čtyři lidé, včetně 11leté dívky Ebby Akerlund. Tou dobou se Tarrant pohyboval po Španělsku, a právě ve stejném roce se měl podle tajných služeb dát do kontaktu s teroristy. O dva roky později vzal do ruky poloautomatickou pušku a šel vystřílet dvě mešity v novozélandském Christchurch.
A tady čtěte, proč někteří Češi teroristické útoky oslavovali.