fb pixel Yorkshirský rozparovač pět let děsil Anglii, teď straší na Netflixu – G.cz
Vyhledávání

Yorkshirský rozparovač pět let děsil Anglii, teď straší na Netflixu

Zdroj: Netflix

Peter Sutcliffe aka Yorkshire Ripper mezi lety 1975 a 1980 zavraždil třináct žen a dalších sedm se jich zavraždit pokusil. Policie ho nakonec dostala pouhou náhodou a od té doby seděl v base. Do listopadu, kdy umřel na koronavirus. A teď je z něj nejnovější netflixová senzace.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.12.2020, 11:30

Netflix dokumenty

Streamovací služba Netflix velice dobře chápe naší fascinaci brutálními vraždami, sériovými vrahy a všemožnými zrůdami nebo tragédiemi. Ostatně, krmí nás podobnými věcmi od svého počátku. Letos o Vánocích ale kápli na absolutní krvavé zlato. A tohle zlato se jmenuje Peter Sutcliffe.

Netflix tradičně nezveřejňuje čísla svých projektů, zřídkakdy budget a nikdy nedává k dispozici počet zhlédnutí. Ale víme například, že britská televize ITV, která loni vypouštěla dokument Yorkshire ripper, získala slušná čísla. Jak rozparovači, tak na předchozím pořadu Des o Dennisi Nielsenovi, nabrala miliony zhlédnutí.

Čtyřdílná dokumentární série The Ripper od Netflixu vypadá ještě lépe. Oni tyhle věci prostě umí.

Yorkshire Ripper

Jak už bylo řečeno, Peter Sutcliffe zavraždil během pěti let třináct žen, ale jeho případ je zajímavý i z jiných důvodů než jen kvůli hrozivému počtu obětí. Zrcadlila se v něm totiž do jisté míry i společenská nálada Anglie sedmdesátých let. Vztah k autoritám, důvěra v policii, postavení žen ve společnosti, postavení “padlých” žen ve společnosti.

Víte, prvních pár Suctliffových obětí byly prostitutky. A zcela upřímně to nikoho extra nezajímalo. Skoro by se řeklo, že když vraždil prostitutky Jack, tedy původní Rozparovač, byl kolem toho větší poprask. Říkejte si o médiích, co chcete, ale tahat pozornost k důležitým tématům umí. Nebo uměla. Až když se začaly vršit ženy, které neměly se sexuálními službami vůbec nic společného, začala celá severovýchodně Anglie panikařit.

Taky to evidentně nebyla příjemná smrt. Sutcliffe nebyl tak… okázalý jako původní Ripper, ale byl minimálně stejně krutý. Hlavy rozmlácené kladivem, hrudníky a hrdla probodaná naostřeným šroubovákem, rány, kopance. A rok za rokem pomalu přibývaly další a další mrtvoly. Veřejnost pořádala masivní protesty proti policejní neschopnosti, ženy chodily po ulicích ve třech.

Vyšetřování navíc komplikoval člověk, který posílal detektivům “zprávy od pachatele”, přestože pachatelem nebyl. Sutcliffe byl dokonce devětkrát zadržen a vždycky propuštěn! Poldového ho nakonec dostali úplnou náhodou kvůli dopravnímu přestupku.

Vrah zemřel letos na podzim kvůli koronaviru, odmítl podstoupit léčbu. Pro BBC pak promluvily děti jeho obětí a všichni se shodli na tom, že se jim teď bude žít zase o něco lépe. No a… vy teď můžete strávit na Netflixu tři hodiny a něco s Ripperovou “prací”.

Podívejte se na nejlepší seriály na Netflixu pro začátek roku 2021.

Podobné články

Doporučujeme

Další články