fb pixel xPartners: domácnosti v Česku čekají v roce 2018 vyšší výdaje na teplo – G.cz
Vyhledávání

xPartners: domácnosti v Česku čekají v roce 2018 vyšší výdaje na teplo

Zdroj: David Malík / CNC / Profimedia

V roce 2018 musí domácnosti počítat s nárůstem výdajů na teplo, vyplývá z analýzy Silvie Holé, hlavní analytičky společnosti xPartners. Počasí má za poslední roky tendenci dosahovat extrémy, ať už v létě, nebo v zimě. Meteorologové upozorňují, že Evropu čeká tuhá a velmi dlouhá zima. Oblast střední Evropy zasáhnou velmi nízké teploty až po začátku roku 2018. Poslední výhled Českého hydrometeorologického ústavu zatím očekává, že v prosinci budou teploty v Česku v souladu s dlouhodobým průměrem.

Martin Miko
Martin Miko 8.12.2017, 16:00

Cena elektřiny poroste až o 2,5 %

Ceny komodit se zvyšují každým dnem, což pro domácnosti znamená zvýšení nákladů. Již příští rok se tato skutečnost projeví na účtech za energie. Světová cena za jednu tunu černého uhlí je za šest měsíců vyšší v průměru o 25 %. Momentálně jsou zásoby v Evropě velmi nízké, což tlačí cenu vzhůru. Ceny se tedy budou pohybovat i podle objemu, který dodavatel dokáže vytěžit a dodat. Cena plynu se vyvíjí v tomtéž směru, za čtvrtletí dosáhla nárůstu přibližně o 16 %. Vypadá to tak, že za plyn budeme platit příští rok o 2 % více. Díky větší regulaci bude dopad na výsledné ceny nižší než například u elektřiny.

Podle Eurostatu cena elektřiny pro domácnosti v Česku od roku 2015 stoupá. Očekává se, že v roce 2018 se cena elektřiny v ČR může maximálně zvýšit o 2,5 %. Cena tepla závisí na vývoji cen plynu, elektřiny a uhlí. V případě Česka zůstává určitá výhoda v podobě zásob domácího hnědého uhlí určeného pro teplárny, jehož dostupnost brzdí růst cen tepla v porovnání s okolními státy.

Tak jako tak dodavatelé budou přinuceni na základě těchto změn zvýšit ceny pro domácnosti. O kolik konkrétně určí Energetický regulační úřad (ERÚ). Vzhledem k volatilitě cen na komoditních trzích také záleží na čase, kdy dodavatelé podají žádost. Většina dodavatelů prozatím návrh nepodala.

Co ERÚ neovlivní, je právě počasí. Tuhá zima může k růstu ceny přispět navýšením nákladů na topení až o desítky procent oproti loňskému roku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články