15 pop-artově vylepšených obrazů z bazaru

Obrázek uživatele Radek Kovanda
31.10.2014, 15:41
Malíř David Irvine nakupuje v bazarech a antikvariátech kýčovité obrázky a vylepšuje je pomocí popkulturních ikon.
    Začalo to tím, že jako malíř potřeboval levná plátna a rámy. Přičemž zbrusu nový komplet těchto dvou malířských nezbytností stojí častokráte víc, než když si někde v bazaru koupíte "hotové dílo", vyndáte ho z rámu a plátno vyčistíte, abyste na něj namalovali něco jiného, "hodnotnějšího", zasadili ho zpátky do původního rámu a pak (se ziskem) prodali. David ovšem objevil šikovnou zkratku spočívající ve vylepšování již hotových "uměleckých děl". Jím domalované postavičky nejenže esteticky povyšují tuctové kýče, ale zároveň zvyšují jejich cenu. (Btw, Davidova díla si můžete koupit na webu gnarledbranch.com.)   Zde je těch slibovaných patnáct ukázek i s příběhy, kterými autor své obrazy doprovází.    

1. Terror on the High Seas (Hrůza na širém moři)

Terror on the High Seas

"Je těžké vybrat svůj nejoblíbenější obraz – jsou to všechno moje ‚děti‘. Ale nejradši mám teď tenhle. Pravděpodobně z toho udělám tradici, jeden obraz z kačenkami ročně. Baví mě je malovat."

Připomínají běžné hračky do vany. Podle všeho jsou to ale obří plastové kačenky od nizozemského umělce Florentijna Hofmana, který s nimi předloni a loni v rámci putovní výstavy v mořském plenéru obeplul celý svět, přičemž drůbeží artefakt vždy na nějakou dobu zaktovil v některém z významných světových přístavů. A ano, vyrobil je tak, aby připomínaly běžné hračky do vany.    

2. Good Ole Boys (Staří braši)

Good Ole Boys "Staré dobré GéTéÁčko. Aktivně jsem to sám moc nehrál, daleko víc mě bavilo sledovat, jak to hraje někdo jiný. Takže je to jakási analogie s tím, co jsem vytvořil tady... nebo není?"    

3. The Chase (Honička)

The Chase "Vyrůstal jsem v osmdesátých letech, takže když jsem spatřil tohle malebné, ale poněkud prázdné zátiší, hned mi bylo jasné, čím ho zaplnit – slizounem, za kterým se řítí Krotitelé duchů."    

4. Happy Hour!

Dumbo "Tohle jsem dělal jako zakázku pro jeden pivovar, takže jsem tam musel někam zakomponovat pivo – i když jen formou nápisu. Ale zpětně mi došlo, že v nějaké disneyovce je určitě scéna, kde je slon Dumbo opilý."    

5. Goin’ Home (Cestou domů)

Goin' Home "Další ze série uklidňujících krajinek – ale chyběly mi v tom postavy i kontrastní barevnost. Tak jsem tam umístil dvě roztomilá růžová monstra. Takový klon mezi disney monsters a šášulíny ze Sezame Street. A k tomu ještě toho motýla."    

6. Skeletor's Not Amused (Skeletor se nebaví)

Skeletor's Not Amused "Kdyby někdo posadil na podšálek královnu Viktorii, asi by taky nebyla zrovna nadšena. A co teprv lord Skeletor z Vládců vesmíru. Kam jinam tuhle scénu umístit než do tuctových podzimních kulis?"    

7. Gardener (Zahradník)

Gardener "Kožená tvář z původního Texaského masakru motorovou pilou z roku 1974. Dělal jsem to na zakázku pro jednoho nejmenovaného režiséra hororů. Fascinuje mě kontrast s nevinnou dívkou ze staré, krásné a něžné alžbětinské doby."    

8. Meat Migration (Masová migrace)

Meat Migration "Tenhle poměrně banální výjev rybníka plus přilehlých stavení a břízek ve mně vzbudil pocit, že v tom chybí nějaký život – třeba ptáci, kteří ale vypadají jako plátky masa na steaky. Lidem se to buď líbí, nebo vůbec ne."    

9. Thirsty (Má žízeň)

Thirsty "Říkal jsem si, že tohle jinak nenápadné idylické dílo postrádá něco osvěžujícího, ba po tom přímo žízní... Navíc jsem úplně stejnou hračku kdysi měl."    

10. Tis but a Scratch (Jenom škrábnutí)

Tis but a Scratch "Výjev jako z nějakého tuctově nadčasového kalendáře si podle mě zaslouží postavy z originálně nadčasového filmu od Monty Pythonů o svatém grálu."  

"Většinou ale dělám věci, za kterými žádný složitější příběh není. Prostě je namaluju, protože mi to v tu chvíli přijde jako fajn nápad."

   

11. Portrait (Portrét)

Portrait "Můj pokus o zkrocení Hvězdných válek!"    

12. Dinner Theater (Večeřadlo)

Diner Theatre "Poslední večeře Páně vs. jeden z mnoha StreetFighter soubojů."    

13. Geese Run (Husí úprk)

Geese Chase "Kdo je v tomhle případě husa, kdo se za čím žene? Husy jsou už tak nastaveny od přírody, ale lidé...?"    

14. Nature Called (Příroda zavelela)

Nature Called "Tohle mě napadlo při jedné procházce kolem domu... žiju totiž v Kanadě."    

15. Late for Lunch (Pozdě k obědu)

Late for Lunch "Schválně jestli poznáte, kde a čím jsem se inspiroval?"   Jinak ty internetově úplně nejprofláknutější Davidovy výtvory jsme na g.cz již prezentovali, najdete je TADY.    

Komentáře

Doporučeno pro vás