Konverzační téma číslo jedna ve dne - horko. Neodpočineme si od něj ani v noci. Co dělat, abychom si přesto dobře odpočinuli?
1. Šoupněte povlečení na chvilku do mrazáku
Pokud ho máte plný, postačí i lednice. Jednoduše svlékněte povlečení, strčte ho do igelitové tašky a dejte na chvilku k ledu. Efekt je sice jen chvilkový, ale i to se počítá. Ideální je spát v bavlněném povlečení, kterým může vzduch proudit.
2. Zahřívací láhev
Zní to sice jako protimluv, ale když termofor naplníte vodou a strčíte do mrazáku, poskytne vám spoustu slastně chladných chvil. Nechte v něm ale rezervu. Voda se při mražení rozpíná. Případně můžete využít petláhve naplněné zmrazenou vodou.
3. Pekáč s ledem před větrák
Dejte pekáč, misku nebo talíř plný ledu do výše rotačních lopatek ventilátoru - položte ho třeba na vyvýšené místo, například na židli. Odpařující se voda vytvoří chladivou mlhu.
4. Zchlaďte puls
Položte si sáčky s ledem na pulsní body - zápěstí, podkolenní jamky, kotníky, třísla a krk.
5. Obětujte objetí
Mazlení s partnerem, nebo i pouhé spaní v pozici dvou lžiček, zvyšuje tělesné teplo. Chladná oáza klidu a pohodlí vás čeká jen o samotě.
6. Spěte pod širákem
Tropické noci jsou ideální pro romantické spaní pod širou oblohou. Tahle varianta ale vyžaduje vlastní zahradu, případně terasu. Ale i z paneláku můžete vyjet někam do přírody a zavzpomínat na čundry. Ocení to i děti, pro které se noc stane dobrodružstvím.
7. Přes den zalígrováno
Větrejte až v noci. Přes den si nechte zavřená okna a zatažené žaluzie. Eliminujete tak horko, které by se dovnitř dostalo během dne. Proč myslíte, že jsou v jižních státech na všech domech okenice?
8. Hydratujte zevnitř
Před spaním vypijte sklenici vody. Pocením se tělo dehydratuje, naplňte nádrž dřív než stihne vyschnout. Ale pokud máte problémy s nočním močením, raději močový měchýř nepokoušejte.
9. Ustelte si na zemi
Teplý vzduch stoupá směrem vzhůru. Čím blíž podlaze, tím snesitelněji. Pokud máte ložnici v horním patře domu, přestěhujte se na spaní dočasně do přízemí.
10. Šetřete energií
Teplo totiž vydávají i žárovky. Přes den nepečte v troubě a neluxujte. Neuvaříte se ve vlastní šťávě a navíc ušetříte. Stejně tak můžete odpojit z elektřiny i všechny přístroje zapnuté ve stand by režimu jako třeba televizi.
11. Jezte ochlazující potraviny
Podle tradiční čínské medicíny se potraviny dělí do 3 skupin - ochlazovací, zahřívací a neutrální. Momentálně vám udělají největší službu prvně jmenované. Jsou například: tropické a subtropické ovoce, ovocné šťávy a džusy, lesní plody, olivy, kravské mléko, jogurty, rajčata, meloun, jahody, máta, okurky, hlávkový salát nebo chilli. Patří sem i káva, ale ta není úplně nejvhodnější na usnutí.
12. To chce klid a nohy v chladu
Dejte si nohy do lavoru se studenou vodou. Můžete si ho i postavit k posteli a pokud se vzbudíte horkem, stačí jen strčit nohy na chvilku do chladivé lázně.
13. Orel s roztaženými křídly a hvězdice
Tak se nazývá spánková pozice, ve které vám bude v horké noci nejlépe. Sice se do postele už nevejde partner, ale jak si můžete přečíst výše, jeho přítomnost stejně není ve vedru žádoucí. A jak takový "rozcapený orel" vypadá? Jednoduše roztáhněte ruce i nohy, vzduch tak může lépe cirkulovat a nebudete se tolik potit. Podobně vypadá poloha hvězdice.
Ano, ani zmrzlina není k zahození: TADY máte úžasný rychlý recept na čajovou.