12 děsivých portrétů navždy ztracených žen

Ztratily svůj život, svou identitu. Zůstalo po nich jediné. Jejich poslední portréty.

Jane Doe nebo také Jane Roe. Takové jméno je na území Severní Ameriky uděleno nalezené mrtvé ženě, jejíž identita zůstane vyšetřovatelům neznámá. Po celý Spojených státech je dnes více jak dva tisíce neoznačených hrobů a bezejmenných ostatků obětí zločinů či zesnulých, u nichž nebyla příčina smrti vyšetřena jako vražda. Tělo, kterému nepřísluší žádné jméno ani minulost, postupem času zetleje a člověk s ním spojený rázem mizí ze světa, jakoby se nikdy nenarodil.

Takovýmto případům se věnuje umělecký projekt Blink, který každou "bezejmennou" Jane zvěčňuje post mortem na portrét. "I když je jejich životní dědictví ztraceno, tvoříme jim odkaz."

Blink se zrodil z hlavy mladé umělkyně Sarah Honanové a dnes se už rozvinul do zájmu šírší komunity. Sama Sarah začala každou Jane Doe malovat z fotografií, které vytáhla z databáze neidentifikovaných osob. "Představovat si život v jejich tvářích by podle mě bylo velice urážlivé. Jsem takto brutálně upřímná - představila jsem ostatním přesně to, co jsem před sebou měla, bez retuše a velkých úprav."

14. února 1988

Žena stářím mezi 18 až 25 lety byla nalezena v průmyslové zóně města Mount Vernon státu New York. Žena byla nahá, s nohama skříženýma v kotnících a pažemi do stran, její oblečení se nenašlo. Jak na nohou, tak i na rukou měla stopy po poutech.

7. prosince 1991

Věk kolem 40 let. Žena byla nalezena v lesích kus od okresní silnice ke městu Sorrento, státu Florida. Podle vyšetřovatelů byla znásilněna.

25. ledna 1986

Věk zhruba kolem 40 let. Žena byla nalezena v mělké říčce u města Salina státu Kansas.

5. říjen 1991

Tato žena měla mezi 18 až 21 lety a byla nalezena na parkovišti ve městě Bronx státu New York, zabalená v plastikovém pytli.

17. listopadu 1999

Žena známá ve svém okolí pouze jako 'Ann', stářím mezi 75 až 85 lety. Zemřela v New Yorku poté, co odmítla léčbu v nemocnici Lenox Hill a později téhož dne dostala srdeční záchvat. Neměla u sebe žádné doklady.

A na TOMTO odkazu se můžete něco dozvědět o Acabadoře - paní smrti.


Komentáře

Doporučeno pro vás