Woody Allen si dává tvůrčí pauzu: 5 nejlepších filmů z dob, kdy ještě za něco stál – G.cz
Vyhledávání

Woody Allen si dává tvůrčí pauzu: 5 nejlepších filmů z dob, kdy ještě za něco stál

Jeden z nejproduktivnějších amerických režisérů Woody Allen oznámil, že si dá na nějaký čas pauzu od natáčení. Jeho novější filmy tolik nenesou, kritika je moc nechválí a navíc je namočen v kauze MeToo, což mu letos v lednu zhatilo přípravy divadelní adaptace jednoho z jeho nejkultovnějších filmů Výstřely na Broadwayi. Woody se tedy uchyluje do ústranní a k psaní knih, vy se uchylte k 5 jeho starším počinům, které byste rozhodně měli znát.

Martin Miko
Martin Miko 30.8.2018, 13:50

1. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu (ale báli jste se zeptat)

Jeden z nejkultovnějších filmů režiséra a scénáristy Woodyho Allena. Povídkový film vychází z námětu stejnojmenné knihy Davida Reubena, kterou Allen ztvárnil v sedmi povídkách. Zajímavost: nikde jinde neuvidíte známého režiséra v roli spermie.

2. Výstřely na Broadwaiy

Klasická zápletka z gangsterského prostředí, jejíž součástí je mladý a talentovaný režisér, který se dohodne s mafiánským bossem na financování jeho divadelní hry pod podmínkou, že v ní bude hrát i bossova milenka, která ovšem není tak nadaná, jak si myslí. John Cusack zvládl svou roli skvěle a snímek získal řadu ocenění.

3. Hollywood v koncích

Další ze série klasických Allenovských komedií pojedenává o životě režiséra Vala Waxmana, který je vděčný za každou práci v televizi. Náhle mu jeho bývalá žena dohodí řežírování velkého hollywodského filmu, ale on bohužel oslepne. Jelikož jde o velké peníze, nezbývá nic jiného než dočasnou slepotu přes šéfem produkce utajit. Tak nastává klasická groteska plná zábavných scén, která vás zaručeně pobaví.

4. Annie Hallová

Asi nejzákladnější Allenův kousek. V hlavní roli se klasicky objeví Woody Allen, ujal se i scénáře a režie. Při sledování filmu v podstatě nechápete, co se děje, protože Woody je v něm pánem filmu. Otáčí se často na kameru, mluví do ní a ptá se diváka na názor. Řík áse tomu porušení čtvrté stěny, které právě Allen zpopularizoval a stalo se typickým pro jeho tvorbu. Annie Hallová získala v roce 1978 čtyři filmové Oscary.

5. Hana a její sestry

Komedie oceněná třemi Oscary zachycuje osudy tří sester, které pocházejí z New Yorku. Ve filmu si Woody zahrál roli hypochondra Mickeyho Sachse. Dle kritiků má v sobě film pozitivní atmosféru, která se táhne celým dějem až ke slastnému happy endu.

A zde nový seriál od tvůrců Simpsonových příliš nezabodoval.

Podobné články

Doporučujeme

Další články