Nový animovaný seriál Disenchantment: plnohodnotná náhrada za skomírající Simpsonovi? – G.cz
Vyhledávání

Nový animovaný seriál Disenchantment: plnohodnotná náhrada za skomírající Simpsonovi?

Mnozí to už jistě zaregistrovali; Matt Groening se probudil z hibernace a po Simpsonech a Futuramě přišel s dalším animovaným seriálem, fantasy pohádkou pro dospělé jménem Disenchantment.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 28.8.2018, 11:17

Princezna Vožralka

Jestliže nemáte ponětí, co to je za seriál, tak jen ve zkratce. Středověká fantasy pojednává o princezně Bean, která ráda a hodně chlastá, o jejím osobním démonovi Luci a malém elfovi jménem Elfo. V kulisách pohádkového světa tato trojice zažívá různá dobrodružství a… bla, bla, bla. U Groeninga o děj nikdy nešlo. Šlo o humor, popkulturní narážky a odkazy. A taky o charaktery. Ty má Groening v rámci žánru vždy perfektní a často vyhnané do extrému takovým tím vtipným způsobem.

Charaktery v Disenchantmentu oproti Futuramě nebo Simpsonovým trochu pokulhávají, nicméně stále se jedná jen o první řadu, takže je možné, že ústřední trojice se ještě trochu více ukotví a více si to „sedne.“

Nicméně teď k tomu hlavnímu. Nebudu dělat nějaký rozbor seriálu. Na to jsou jistě jiní a způsobilejší. Nejdůležitější otázka. Je Disenchantment tak dobrý jako Simpsonovi? Ano i ne. Na Simpsonovi od třetí do dejme tomu dvanácté série prostě nemá. Nicméně v porovnání s novějšími řadami Simpsonových vychází Disenchantment o mnoho lépe.

Na srovnání s Futuramou si netroufnu, a to proto, že bych asi nebyl úplně objektivní, protože k Futuramě mě váže nostalgie a vztah k Disenchantmentu si musím teprve vytvořit a až čas ukáže, jestli na Futuramu má, a nebo ne. Já věřím tomu, že to Disenchantment zvládne. Má dobře našlápnuto.

Jasně, je tam spousta nevyužitého potenciálu, Groening mohl častěji víc tlačit na pilu, ale to neznamená, že by to nebylo zábavné. Naopak. Několikrát jsem se smál nahlas, a to já se nahlas nesměju. Já se nesměju nikdy. Ničemu. Občas teda něčemu ano.

Záleží na tom, co od seriálu člověk chce. Od kreslených komediálních seriálů očekávám, že to bude vtipné a že se budu smát. To se stalo. Já jsem spokojen. Ta přidaná hodnota něčeho „navíc“, která byla například u seriálu Rick and Morty, tady po první sérii zatím není, takže nemůžu tvrdit, že to je geniální dílo. S klidem ale můžu říci, že je to seriál dobrý, vtipný a rozhodně dostál tomu, co jsem od něj a od Groeninga očekával. Jako ukrácení čekání na další řadu již zmíněného Ricka a Mortyho a nebo jako naředění Family Guy či American Dad (popřípadě i South Parku) je to velmi užitečný seriál a důstojný nástupce dříve geniálního, dnes již bohužel vyčpělého seriálu Simpsonovi.

A tady se můžete podívat na 7 zajímavostí o seriálu Rick and Morty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články