fb pixel Vztek nad buranským fitness. Jak se chovat v sauně, abyste nebyli za špinavce – G.cz
Vyhledávání

Vztek nad buranským fitness. Jak se chovat v sauně, abyste nebyli za špinavce

Zdroj: infinit.cz

Navštěvujete-li wellness pražského fitcentra na Harfě a dodnes vám na něm přišlo všechno „tip ťop“, pojďme si konečně objasnit, proč tomu tak opravdu není.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 20.4.2015, 10:00

Po své poslední návštěvě v Jatomi OC Harfy jsem se už nemohla ubránit vzteklému výbuchu. Jako mnozí jiní platím za zdejší návštěvy nemalé peníze a pokud nedostávám odpovídající služby, kdekdo jiný by se na mém místě oprávněně bouřil. Problém ovšem jest ten, že mnozí návštěvníci skutečně nevědí, jak by služby fitness centra s wellness zónou měly vypadat. Když jednoduše nevíte, nemá vás logicky co trápit. A mě to trápí velmi - a poměrně dlouho.

Proč tolik humbuku kolem sauny? Psala jsem už o několika překrásných wellness klubech jako je pražská Step nebo Čestlice. Ty jsou bezesporu důvodem, proč vroucně a oddaně zbožňuji sauny – pro relax, pohodlí, odpočinek, který mi jen máloco (a málokdo) ve velkoměstě dokáže poskytnout. Věřím, že nejsem sama. Fakt, že Jatomi fitness, do kterého občas chodím cvičit, má svou vlastní malou saunu, je pro mě víceméně příjemný bonus. S odpovídajícím prostředím jsem se tu ovšem nikdy nesetkala.

Říkám-li odpovídajícím, míním tím fakt, že pro návštěvníky sauny opravdu existuje jistý standard, kterým by se všichni pro dobro své i svých společníků měli řídit. Bez výjimky. Říká se tomu nadneseně „kultura sauny“. Abych objasnila těm, kteří nechápou – je to hygiena.

Shrňme si to.

1) Před vstupem do bazénu se osprchujeme. PROČ:

Děláme to i před vstupem do bazénu či vířivky – obojí fitness Jatomi Harfa má. Protože se celý den potíme, je důležité ze sebe špínu a nečistoty před vstupem do vody a i sauny smýt. Jinak bychom je roznášeli i dál, mezi ostatní lidi. A stejně i oni mezi vás.

2) Vstupujeme do sauny sušší. PROČ:

Ze sprchy se osušíme a vcházíme do sauny osušení, maximálně zabalení do prostěradla. To znamená i bez plavek. Především je tomu tak, že milí plavci se zpotí do svých plavek a pak atakují bazén, zcela slepí k tomu, že svůj pot právě smývají ve vodě, ve které se koupe mnoho dalších návštěvníků. Pokud jste zcela ignorovali na škole přírodopis, je vhodné si připomenout, že neplatí POT = VODA. Pot je roztokem obsahující hojné množství látek - soli, aminokyseliny, močovinu, a mnohé další. Krom toho, z vlhkých plavek se po uzavřeném prostoru sauny vznáší nelibí pach zmoklého psa. Nelichotivé, odpudivé, nechutné.

3) Prostěradla nejsou jen pro zakrytí vašeho stydlivého těla. PROČ:

Vím, že Češi mají na rozdíl např. od Němců s nuditou v saunách veliký problém. Nikdo vám nebere, že se nechcete odhalovat. Ovšem prostěradlo a také ručníky mají vyšší funkci, než krýt každý kousek vašeho plachého těla. Především mají pokrýt plochu, na které sedíte, ležíte či máte položené nohy. Přeci jen není „košer“, když si dívka sedne svými intimními partiemi na potem zlitý posed od pozadí hřmotného muže – a je tomu i naopak. Ručníky a prostěradla jsou tu proto, aby chránila lavičky a dřevo před prudkým „zaprasením“ vaším potem a nečistotami. I na nohách si neseme různé plísně a bakterie. Ručník pod chodidla je hygienickým standardem, ne slušností.

4) Poslední bod, který platí/neplatí i pro Jatomi na Harfě. Po sauně se jdeme vysprchovat. Pak skáčeme do ledového bazénku. PROČ:

Opět podotýkám, že je naprostým vrcholem prasáctví skočit zpocený do bazénu – ať už jde o plavecký nebo ten ledový na zchlazení. Vlažná voda plaveckého bazénu neslouží ke zchlazení po pobytu v sauně. Je to PLAVECKÝ bazén. Ne vana pro vaše okoupání. Smývat ze sebe pot máte ve sprchách k tomu určených. Pro nic jiného neexistují.

Jak jsem psala v minulém článku - na Jatomi fitness mě k nepříčetnosti štve, že tak důležitému prostoru, jako je wellness (byť tak malému, jaký je v OC Harfa), věnují málo energie a kultivace. To se přímo týče Jatomi, které se chlubí titulem „nejdynamičtěji rozvíjejícího se řetězce fitness center v České republice“. Fakt, v jakém stavu se dnes ocitají, je staví do pozice prachbídného zaflusaného sportoviště.

Že to není jejich povinností? Jako centrum sportu, kde jejich zaměstnaní trenéři mění návyky svých klientů, pomáhají jim k lepší fyzické kondici, spokojenosti a celkové tělesné pohodě, tak by tomu mělo být i ve wellness zóně – měli by kultivovat zvyky zákazníků, navést je ke správným hygienickým návykům a názorně jim předvést, jak krásným zážitkem může být sauna. Toto Jatomi fitness nesplňuje. Místo toho ze svých zaměstnanců dělá trotly, šikanuje je - a své klienty ponechávají neznalé, uboze prosté a vedle „matadorů“ wellnessu na úrovni ubohých buranů.

A pokud i vy zbožňujete sauny, zde máte několik zajímavostí ze světa nahých lidí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články