fb pixel Vzestupy a pády Martina Fenina: Příběh českého fotbalisty, který zapálil dům a vypadl z okna – G.cz
Vyhledávání

Vzestupy a pády Martina Fenina: Příběh českého fotbalisty, který zapálil dům a vypadl z okna

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Mohl být velkou fotbalovou hvězdou, vydělávat miliony kopáním do míče a možná se i stát stálou oporou české reprezentace. Místo toho se mu podařilo zapálit byt a vypadnout z okna. Jeho životní příběh se stal inspirací pro fiktivní satirickou postavu „Laviho“ ze seriálu Vyšehrad. Martin Fenin je však dodnes nezapomenutelnou postavou českého fotbalu.

Martin Miko
Martin Miko 17.1.2020, 16:23

Z Teplic až na vrchol

Kariéra českého fotbalisty Martina Fenina začala v Teplicích. V mládežnickém klubu FK Teplice si ho v jeho 16 letech všiml trenér František Straka, který si ho otestoval v A-týmu. První gól se mu podařilo vstřelit proti Zlínu a následně se už pod trenérem Marečkem stal členem základního týmu. FK Teplice v té době patřily k nejlepším českým týmům. Za 5 let v Teplicích odehrál 77 zápasů a vstřelil 15 gólů. V roce 2007 měl tu čest si zahrát fotbalové Mistrovství světa do 20 let v Kanadě, kde se mu podařilo ukázat se v tom nejlepším světle. Na turnaji střelil 3 branky, z toho jednu ve finále proti Agentině. A tak se nemůžeme divit, že ho trenér „dospělácké“ reprezentace pozval do týmu.

V té době se o něj už začaly zajímat světové týmy jako Arsenal FC, Liverpool FC nebo Juventus FC. On se však rozhodl, že přestoupí do německého Eintracht Frankfurt. Teplice ho prý prodaly za 4 miliony eur. V roce 2008 podepsal smlouvu na 4 a půl roku. Ve svém prvním zápase se mu podařilo vstřelit hattrick proti týmu Hertha Berlín, čímž všechny ohromil. Na stadionu bylo tehdy 44 tisíc diváků, kteří byli z Fenina nadšeni. Do toho všeho se stal součástí reprezentačního týmu a trenér Brückner vzal teplického odchovance na mistrovství Evropy, kde se však týmu nepodařilo postoupit ze základní skupiny. Na konci sezóny si bulváry vychutnaly rvačku před podnikem Kozička v centru Prahy, kde se měli poprat fotbaloví reprezentanti v čele s opilým Feninem.

Další sezóna byla pro Fenina o něco horší než ta předchozí, avšak stále byl pevnou součástí německého klubu. Za nejasných okolností se v médiích objevila zpráva, že Martin Fenin při grilování masa na terase omylem založil požár. Vše naštěstí zachránili přivolaní hasiči. Ve stejné sezóně se v německých médiích objevila zpráva o tom, že Fenin měl autonehodu. Podle všech informací měl sjet v noci autem do příkopu. Po nástupu nového trenéra do frankfurtského klubu dostával Fenin čím dál méně času na trávníku a navíc vstřelil jen dva góly.

Tehdy mu bylo pouhých 23 let. Vydělával skvělé peníze, měl hvězdnou smlouvu a čekat ho měla také skvělá kariéra. V té době se stále diskutovalo o tom, že Martin Fenin má na trhu cenu okolo 12 milionů eur. O 3 roky později, tedy v roce 2011, přestoupil Fenin do druholigového Energie Cottbus, který za hráče zaplatil 200 tisíc euro. Zde strávil pouze jednu sezónu a odehrál 14 zápasů, během kterých nevstřelil žádný gól. V tom samém roce se mu podařilo vypadnout z okna svého hotelového pokoje. Naštěstí se mu nic nestalo. Německá i česká média okamžitě začala řešit, jestli chtěl nebo nechtěl Martin Fenin spáchat sebevraždu. V krvi mu navíc našli alkohol a léky na uklidnění, což nikdy není dobrá kombinace. Když opustil nemocnici, vydal veřejné prohlášení, že trpí depresemi. Ty si dlouhá léta neuvědomoval a svůj stav řeší tím, že kombinuje sedativa s alkoholem. Fenin slíbil, že vyhledá odbornou pomoc a začne se léčit, aby se později mohl vrátit zpět k fotbalu na 100 %.

Později však Fenin to, že by trpěl depresemi, zapíral. V lednu 2013 odešel z Cottbusu zdarma do Slavie Praha, kde si zahrál pár zápasů a o rok později se vrátil do Teplic, kde ho v podstatě vychovali a pomohli mu dostat se k velkému fotbalu. V Teplicích nad ním držel ochrannou hůl samotný Hrdlička, avšak ještě během jeho angažmá ve Slavii se objevila Feninova fotografie z Pařížské ulice, kde se měl potácet opilý nad ránem a následně zaměstnanci bulvárního deníku rozbít mobilní telefon za to, že ho fotil. V Teplicích se mu prý stávaly i jiné podivné věci. Například, že přišel na trénink dva dny po sobě ve stejném oblečení a šel z něj cítit alkohol.

Následující sezónu to ještě zkusil ve 3. francouzské lize v týmu FC Istres, kde si zahrál pouze dva zápasy a odjel pryč. V roce 2015 ještě otestoval 3. německou ligu v klubu Chemnitzer FC, kde si rovněž zahrál dva zápasy. Pak následovalo jen trénování v Ústí nad Labem nebo v FK Varnsdorf.

Nad Martinem Feninem jakožto obrovským talentem s ohromnou budoucností se v minulosti mnohokrát spekulovalo. Hovořilo se o něm jako o novém Pavlovi Nedvědovi nebo Tomášovi Rosickém, ale bohužel. Nikdo si jeho rychlý pád nedokáže vysvětlit. Každopádně škoda každého talentu, který přijde nazmar.

Pokud vás zajímá, jak se má Martin Fenin v současnosti, doporučujeme zkouknout pořad 13. komnata, kde vypráví svůj životní příběh.

Podobné články

Doporučujeme

Další články