fb pixel Vzali jste si dnes omylem každou ponožku jinou? Nevadí. Každý si bude myslet, že soucítíte s lidmi s Downovým syndromem – G.cz
Vyhledávání

Vzali jste si dnes omylem každou ponožku jinou? Nevadí. Každý si bude myslet, že soucítíte s lidmi s Downovým syndromem

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Světový den Downova syndromu je tu s námi od roku 2006 a od roku 2011 byl oficiálně vyhlášen Organizací spojených národů. Této akci se také přezdívá Ponožkový den a její princip spočívá v tom, že si v tento den (21.3.) obléknete každou ponožku jinou, čímž vyjádříte symbolicky podporu lidem, kteří jsou postiženi Downovým syndromem.

Martin Miko
Martin Miko 21.3.2019, 11:48

21.3. není jen první jarní den

Ponožkový den neboli Světový den Downova syndromu nepřipadá na první jarní den jen tak. Odůvodnění je symoblické, protože Downův syndrom je způsoben trisomií, což je ztrojení dvacátého prvního chromozonu. Odtud pochází číslice 21 a 3. Princip Ponožkového dne spočívá v tom, že si obléknete každou ponožku jinou, což je symbol. Oblečené ponožky totiž připomínají písmeno X, když dáte nohy patami k sobě, a když máte každou ponožku jinou, poukazuje to na poruchu chromozonu X.

Nedivte se tedy, když potkáte někoho, kdo má na sobě každou ponožku jinou. Letos se tento den slaví již podeváté a připomínají si ho i lidé v Česku napříč všemi městy. V rámci tohoto dne je na českých školách a dalších institucích připraven speciální program, v rámci kterého je prováděna osvěta mezi lidmi, takže se můžete dozvědět, co způsobuje Downův syndrom apod.

Downův syndrom patří mezi nejčastější mentální retardace, které jsou způsobené pochuchou chromozonu. Jeden z prvních lékařů, který tento syndrom popsal, byl anglický doktor John Langdon Down, který o něm poprvé napsal v roce 1866 ve své publikaci. Právě proto je po něm tento syndrom pojmenován.

A zde se dozvíte, proč končí oblíbená aplikace Letgo, díky které jsme prodávali své zbytečné krámy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články