fb pixel Vývoj zábavy v historii lidstva – G.cz
Vyhledávání

Vývoj zábavy v historii lidstva

Zdroj: pxhere.com

Jednu věc máme coby lidé společnou, rádi se bavíme! Ať se jedná o jakoukoli činnost, všichni milujeme ten báječný pocit potěšení, nadšení, vzrušení. Zábava je prostě nedílnou součástí našich životů od nepaměti, akorát se její forma v průběhu historie značně vyvinula a mnohokrát změnila. Dalo by se logicky předpokládat, že zábava přišla hned po zajištění základních potřeb, jako je jídlo, pití a přístřešek. První formy zábavy, vyprávění příběhů nebo tanec, dostaly také důležitý kulturní význam. Později následovaly vybranější formy v podobě divadla, sportu a umění.

Speciální projekt 24.1.2022, 15:00

Už staří Egypťané pořádali soutěže pro pobavení – žonglování, tanec, zápasy, utkání v hodu oštěpem či hudební vystoupení. Díky artefaktům, které se dochovaly v hrobkách dnes víme, že se tehdejší lidé rádi bavili deskovými hrami, loutkami a dalšími hračkami. Pořádali veřejné festivaly a večírky, kde se vyprávěly příběhy a mýty o bozích a hrdinech.

Díky zábavě vznikaly také nejpozoruhodnější architektonické výtvory a stavby, mnohé z nich se však bohužel nedochovaly vzhledem k válkám či přírodním katastrofám, a víme o nich jen díky psaným záznamům. Naštěstí některé můžeme stále obdivovat – jako venkovní divadlo v Epidauru, jež je pravděpodobně nejzachovalejším starověkým divadlem. Najdeme ho v Řecku, odkud se rozšířilo divadlo jako takové ve všech podobách, které známe i dnes – komedie, drama či hudební představení a koncerty. Nejstarší divadla se dají vysledovat až do 6. století před naším letopočtem.

A takové Koloseum v Římě bylo postaveno jako obří amfiteátr pro veřejnost, kam se vešly na desítky tisíc obyvatel, uvádí se až 50 tisíc. Jednalo se o dějiště bojů mezi gladiátory, muži se zvířaty a dalších jiných zápasů a sportů. Sport se stal obrovskou formou zábavy, ať už v provozování nebo sledování. Dnes se uvádí existence až osmi tisíc různých sportů, oficiálně se jich uznává asi 440.

Další zásadní mezník v zábavě přišel s objevem filmu neboli desátou múzou. K tomu došlo na konci 19. století, první veřejné představení mají na svědomí Francouzi August a Louis Lumiérovi, kteří vynalezli kinematografický přístroj a v roce 1895 poprvé promítali v Paříži. (Na českém území se poprvé promítalo v Karlových Varech o pouhý rok později).

S 20. stoletím započala éra elektronického herního průmyslu. První hra byla patentovaná v roce 1948, ale za úplně první naprogramovanou hru se považuje Spacewar! z roku 1961. Hra proti sobě postavila dva lidské hráče, z nichž každý ovládal vesmírnou loď, jež vypalovala rakety. Tím se spustila revoluce v zábavním průmyslu. Následovaly arkádové hry, herní konzole, vytvořila se nová komunita hráčů. Díky lepší přístupnosti počítačů a posléze mobilních zařízení se hry dostaly do každé domácnosti.

Historie se opakuje, a dokonce i ty nejpokročilejší technologie pro zábavu lze vysledovat daleko do minulosti. Moderní doba úžasně propojila některé z tradičních forem zábavy, například karetní nebo deskové společenské hry. Takových příkladů existuje hned několik. Třeba poker získal on-line podobu například na platformě jako je PokerStars, šachy se úspěšně přesunuly do digitálního světa, jako třeba stránky Chess.com, kde se organizují i on-line turnaje a jedna z nejstarších deskových her mah-jong je dnes dostupná na rozličných herních stránkách. Mnohé z her si můžeme zahrát proti sobě nebo dokonce proti počítači.

Formy zábavy se neustále vyvíjí a lidé si v současné době zvykli na možnost vybraného obsahu na streamovacích kanálech, sledují e-sportovní události nebo se baví závody dronů. Čím dál tím větší popularitu si získává virtuální realita, která se za poslední dvě desetiletí nesmírně vyvinula a zdá se být budoucností zábavy. Trojrozměrné vizualizace v životní nebo nadživotní velikosti vypadají realisticky a díky dokonalejším soupravám obsahujícím brýle se speciální optikou, sluchátka, senzory a haptické prvky uživatelé zažívají rozšířenou a virtuální realitu. Nejedná se jen o hry, ale objevuje se v oblastech, jako jsou virtuální návštěvy muzeí, galerií, zábavních parků a dalších. Běžní lidé se mohou zapojit do koncertů nebo navštěvovat historické památky jako pyramidy, kam by se jinak nemohli právě dostat. Koncert oblíbené skupiny nebo prohlídka galerie Louvre z pohodlí obývacího pokoje už dnes není nic nemožného a vzhledem k lepším headsetům a rozlišení obrazovek se dočkáme jistě mnohem většího počtu jedinečných zážitků.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články