fb pixel Výročí jaderné havárie: Černobyl Česko nijak neohrozil – G.cz
Vyhledávání

Výročí jaderné havárie: Černobyl Česko nijak neohrozil

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

O zdravotních následcích Černobylu nám zelení aktivisté opakovaně cynicky a vypočítavě lhali. Tady jsou důkazy.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 26.4.2018, 12:04

Dnes je to přesně 32 let, co na Ukrajině vybuchl jaderný reaktor. Vždy v den výročí pak diskuse o zdravotních následcích havárie plnily přední stránky novin. Bylo to tak dlouhá léta, ale dnes už to skoro nikoho nezajímá. A to je dobře, protože Černobyl byl jen záměrně nafouknutý bubák. Ekologisté uměle vytvářeli strach, aby si na něm mohli přihřívat svou ideologickou polívčičku a vydělávat peníze.

Statisíce a miliony mrtvých na Ukrajině?

Někdejší šéf brněnského Hnutí Duha Jan Beránek v roce 1997 napsal brožurku s názvem Černobyl po 11 letech – tragédie, která nekončí. Uváděl v ní, že jen do roku 1991 zemřelo na následky havárie minimálně deset tisíc jejích likvidátorů. Dalších až 125 000 lidí prý postupně zahubí rakovina.

Beránek, který dnes pracuje v Greenpeace, byl později soudně usvědčen jako lhář a ekoterorista. Lhal ale už v téhle publikaci. Proč? No protože Hnutí Duha bylo za šíření protijaderné propagandy zprostředkovaně placeno rakouskými politiky. Jen v roce 1999 dostala Duha 1 375 000 Kč od Hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí. Platforma, která mimo jiné smutně proslula pořádáním protitemelínských blokád českých hranic, dostávala peníze od vlády Horního Rakouska – významného akcionáře tamních elektráren, přímého konkurenta českého Temelína. Jednoduché, že?

Zástupce Greenpeace Petr Vacek spekuloval v srpnu 1995 o 650 000 obětech Čermobylu. Tiskový mluvčí Greepeace Václav Vašků v roce 1998 v oficiální tiskové zprávě napsal: „Podle zdrojů Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo na následky havárie v Černobylu celkem 120 000 lidí.“ Byla to lež jako věž – WHO nikdy nic takového nikdy netvrdila. Ani nemohla, protože zdravotní následky havárie byly naprosto minimální. Václav Vašků je nadsadil 1250 x. Prostě totální hausnumera. Šířením strachu z Černobylu přitom ve světě paradoxně zabilo asi 200 000 nenarozených dětí, jejichž matky šly zcela zbytečně na potrat. Krvavé peníze...

Jaké byly zdravotní dopady havárie v Česku?

Dvě domácí vrcholné vědecké instituce, zcela nezávislé na jaderné lobby (Státní ústav radiační ochrany a Státní úřad pro jadernou bezpečnost) vydaly v roce 2001 brožurku s názvem „15 let od havárie Černobylu – důsledky a poučení“. Zdůrazněme, že politický tlak v té době už dávno pominul a vědci už nám proto opravdu neměli co tajit.

V kapitole s názvem „Co bylo u nás“ se dočteme, že dávky radiace naměřené v dubnu 1986 v ČSSR ležely hluboko pod hodnotami, při kterých by bylo potřeba podniknout zdravotní protiopatření. Průměrná efektivní dávka ozáření, které byl běžný občan České republiky v důsledku Černobylu vystaven, byla podle vědců 0,26 mSv, což je asi desetina průměrné dávky, kterou tak jako tak dostal za rok z tzv. přírodního radioaktivního pozadí. Jinými slovy: kvůli Černobylu byl každý z nás ozářen stejně, jako za 36,5 dne běžného života. Jak se tím zvýší riziko onemocnění rakovinou, je asi stejně zajímavá teoretická otázka, jako disputace, kolik andělů se vejde na špičku jehly.

„Strach z havárie je zcela nesmyslný," shrnula ing. Irena Malátová, CSc. ze Státního ústavu radiační ochrany. „Celková dávka radiace, kterou obdrží průměrný občan České republiky díky Černobylu po dobu celého svého života, je totiž asi stejná, jakou dostanete při běžném rentgenovém vyšetření.

https://www.youtube.com/watch?v=lJzGkqDveYw

Mnohonásobně víc radiace než z Černobylu schytáte při běžném letu do Ameriky či při delším pobytu v horách (ve větších výškách totiž stoupá úroveň kosmického záření). A z přirozeného radioaktivního vyzařování hornin na našem území dostanete každoročně zhruba třikrát víc než z Černobylu za sedmdesát let. Jinými slovy: každé čtyři měsíce běžného života v Čechách vás sama příroda ozáří tolik jako tahle „nejstrašnější katastrofa v dějinách lidstva“ za celý váš život.

Hnutí Duha a Greenpeace tedy svým šarlatánstvím připomínají přívržence chemtrails nebo odpůrce očkování. Kdy se od ekologistů doslechneme, že Země je placatá, protože přece kdyby byla kulatá, z letních bazénů by nám vytekla voda?

A TADY si přečtěte, jak žebráci z Greenpeace zničili světovou kulturní památku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články