fb pixel
Vyhledávání

Vynálezce ostnatého drátu: Joseph Glidden na něm kdysi neuvěřitelně zbohatl

Zdroj: Flick.com, CC BY-SA 2.0, Northern Illinois University

Může sloužit jako dobrý pomocník, ale také se stát velmi nebezpečným pánem. Brání zlodějům v průniku do budov a zabraňuje vězňům v útěku na svobodu. Zároveň se však stal ponurým symbolem nacistických koncentračních táborů a nechvalně proslulé Železné opony, kde za komunistického režimu přišlo o život mnoho lidí toužících po svobodě. Za ostnatým drátem však stoji jediný muž.

Martin Miko
Martin Miko 2.10.2024, 16:18

Dobrý sluha, ale zlý kamarád

Ostnatý drát je s námi od samého počátku své existence, často v negativním kontextu. Nikdo z nás by se s ním nechtěl setkat tělo na tělo. Ale víte, kdo ho vynalezl a kdy byl oficiálně patentován? A že první ostnatý drát vznikl otáčením kávového mlýnku?

Joseph Glidden, farmář, který se později stal úspěšným podnikatelem, měl anglické kořeny, ale narodil se v Charlestownu v americkém státě New Hampshire. Po svatbě se přestěhoval s manželkou do státu Illinois, kde ho však zasáhla tragédie – jeho žena i oba synové velmi brzy zemřeli. V roce 1851 se oženil podruhé. Kromě farmářství pracoval jako šerif a úředník, a v roce 1876 byl dokonce demokratickým kandidátem na senátora za stát Illinois. Veřejný život mu byl blízký. Velkoryse podporoval školy a místní kostely. V podnikání se mu také dařilo, vedle úspěšné farmy působil jako viceprezident banky, ředitel Severozápadní železnice a vlastník velkého mlýna.

Joseph Glidden získal své obrovské jmění díky vynálezu ostnatého drátu, který si nechal patentovat 24. listopadu 1874 pod číslem 157 124. Při výrobě mu pomohl jednoduchý kávový mlýnek – háčky umístil na drát a druhý drát kolem nich omotal, aby je pevně udržel na místě.

Jakmile ale v roce 1874 patent obdržel, začal právní spor o to, kdo je skutečným autorem tohoto vynálezu. Glidden nakonec soudní bitvu vyhrál a v illinoiském městě DeKalb založil společnost Barb Fence Company, která mu přinesla obrovské bohatství. Do roku 1906 se stal jedním z nejbohatších lidí v USA, přičemž jeho majetek dosahoval hodnoty jednoho milionu tehdejších dolarů.

Mezi jeho majetky patřil mimo jiné hotel Glidden House, noviny DeKalb Chronicle, rozsáhlé farmy o rozloze 12 čtverečních kilometrů v Illinois, pozemky v Texasu a několik továren.

Aby Joseph Glidden dokázal účinnost svého ostnatého drátu, založil v roce 1881 spolu se svým obchodním zástupcem demonstrační ranč v Texasu, který pojmenovali Frying Pan Ranch (česky Ranč Pečící pánev). Celý ranč oplotili ostnatým drátem, aby ukázali, že tento druh plotu zabrání útěku hospodářských zvířat. Jejich úspěch změnil způsob, jakým byly ranče stavěny, a brzy začali tento plot používat i ostatní farmáři, což vedlo k masovému rozšíření ostnatého drátu.

Navzdory svým úspěchům se Glidden stále aktivně zapojoval do rozvoje svého okolí, včetně školství. Byl členem Komise školních ředitelů a věnoval 255 tisíc čtverečních metrů své půdy na výstavbu Severoillinoiské školy, která byla otevřena v roce 1898 s 139 studenty a 16 zaměstnanci. V roce 1957 škola změnila název na Univerzitu Severní Illinois.

Glidden měl s druhou manželkou Lucindou dceru Elvu, která se v roce 1877 provdala za W. H. Bushe. Glidden zemřel 9. října 1906 ve věku 93 let, ve stejném roce, kdy zemřela i jeho dcera Elva. Strávil většinu svého života ve městě DeKalb, kde také zemřel.

Zdroje informací:

https://www.britannica.com/biography/Joseph-Farwell-Glidden

https://cs.wikipedia.org/wiki/Joseph_Glidden

Podobné články

Doporučujeme

Další články