fb pixel Výbuch tachovské ubytovny: Největší civilní neštěstí Československa zabilo 50 lidí – G.cz
Vyhledávání

Výbuch tachovské ubytovny: Největší civilní neštěstí Československa zabilo 50 lidí

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Před 48 lety se odehrálo jedno z nejhorších civilních neštěstí v historii Československa od dob 2. světové války. Když ve čtvrtek 13. prosince 1973 kolem třetí hodiny ranní nastal výbuch v ubytovně Plastimat v Tachově, na místě zemřelo 48 lidí a další dva posléze v nemocnici. Dalších 17 osob bylo zraněno. Ukázalo se, že za celým neštěstím stál únik svítiplynu ve sklepních prostorách ubytovny.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 13.12.2021, 08:54

Nejhorší civilní neštěstí v Československu

V tachovské ubytovně Plastimat na sídlišti Východ bylo tehdy ubytováno 72 lidí. K samotnému výbuchu došlo odhadem ve 3:15 ráno. Ten na místě usmrtil 48 osob a další dva lidé zemřeli v nemocnici na následky zranění. Několik minut po výbuchu začaly záchranné akce. Pomáhali opravdu všichni včetně sousedů, armády, policie, hasičů, záchranářů a dalších dobrovolníků. Celkem při záchranných akcích pomáhalo přes 300 lidí a trvaly skoro dva dny. Mezi vyproštěnými byli bohužel povětšinou jen mrtví lidé, jelikož výbuch přežilo pouze 17 osob.

Na základě vyšetřování se zjistilo, že za výbuchem stál únik svítiplynu v podzemních prostorách ubytovny. Za socialismu však byla tato tragédie zatajována a moc se o ní nemluvilo, avšak každý z Tachova zná tuto tragédii jako „Tachovskou jiskru“. Celostátní média tehdy o incidentu napsala jen stručnou tiskovou zprávu.

V pořadu České televize Osudové okamžiky se postupně ukázalo, že budova byla špatně postavena, jelikož ve sklepeních unikal svítiplyn a neměl žádné odvětrávání. Lidé o úniku plynu věděli, a dokonce na něj několikrát upozorňovali. Tomu však nikdo nevěnoval pozornost.

Na stejném místě byla později opět postavena ubytovna, která zde stojí dodnes.

Podobné články

Doporučujeme

Další články