Výbuch tachovské ubytovny: Největší civilní neštěstí Československa zabilo 50 lidí – G.cz
Vyhledávání

Výbuch tachovské ubytovny: Největší civilní neštěstí Československa zabilo 50 lidí

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Před 46 lety se odehrálo jedno z nejhorších civilních neštěstí v historii Československa od dob 2. světové války. Když ve čtvrtek 13. prosince 1973 kolem třetí hodiny ranní nastal výbuch v ubytovně Plastimat v Tachově, na místě zemřelo 48 lidí a další dva posléze v nemocnici. Dalších 17 osob bylo zraněno. Ukázalo se, že za celým neštěstím stál únik svítiplynu ve sklepních prostorách ubytovny.

Martin Miko
Martin Miko 13.12.2019, 10:24

Nejhorší civilní neštěstí v Československu

V tachovské ubytovně Plastimat na sídlišti Východ bylo tehdy ubytováno 72 lidí. K samotnému výbuchu došlo odhadem ve 3:15 ráno a na místě usmrtil 48 osob a další dva lidé zemřeli v nemocnici na následky zranění. Několik minut po výbuchu začaly záchranné akce. Pomáhali opravdu všichni včetně sousedů, armády, policie, hasičů, záchranářů a dalších dobrovolníků. Celkem při záchranných akcích pomáhalo přes 300 lidí a trvaly skoro dva dny. Bohužel vyprošťování byli povětšinou jen mrtví lidé, jelikož výbuch přežilo pouze 17 osob.

Na základě vyšetřování se zjistilo, že za výbuchem stál únik svítiplynu v podzemních prostorách ubytovny. Za socialismu však byla tato tragédie zatajována a moc se o ní nemluvilo, avšak každý z Tachova zná tuto tragédii jako „Tachovskou jiskru“. Celostátní média tehdy napsala o této tragédii jen stručnou tiskovou zprávu.

V pořadu České televize Osudové okamžiky se postupně ukázalo, že budova byla špatně postavena, jelikož ve sklepeních unikal svítiplyn a neměl žádné odvětrávání. Lidé o úniku plynu věděli a dokonce na něj několikrát upozorňovali, avšak nikdo tomu nevěnoval pozornost.

Na stejném místě byla později opět postavena ubytovna, která zde stojí dodnes.

Podobné články

Doporučujeme

Další články