fb pixel Vraždící fantom Londýna, který nebyl nikdy dopaden. Před 130 lety poprvé zabíjel Jack Rozparovač – G.cz
Vyhledávání

Vraždící fantom Londýna, který nebyl nikdy dopaden. Před 130 lety poprvé zabíjel Jack Rozparovač

Zdroj: profimedia.cz

Z londýnského sériového vraha Jacka Rozparovače se během desetiletí následujících po neúspěšných pokusech o jeho vypátrání, odhalení a dopadení stala legenda opředená jak spoustou historických výzkumů, tak nepodložených konspiračních teorií. Před 130 lety započalo ve čtvrti Whitechapel a dalších přilehlých částech Londýna sériové vraždění prostitutek, které dodnes nebylo a pravděpodobně již nikdy nebude objasněno. Nejčastěji je Rozparovačovi přisuzováno 5 obětí, ovšem dle některých teorií násilně zavraždil až 10 prostitutek, a stal se tak jedním z nejlegendárnějších vrahů v dějinách.

Martin Miko
Martin Miko 31.8.2018, 08:31

Příběh sériového vraha

Jedná se o jeden z nejslavnějších případů v dějinách kriminalistiky. Jack Rozparovač je přezdívka, kterou získal sériový vrah londýnských prostitutek na základě dopisu, který poslal Centrální zpravodajské službě po jedné z vražd. K první ze série vražd došlo v londýnském East Endu v pátek 31. srpna 1888. Jednalo se o jistou Mary Ann Nicholsovou, jejíž tělo bylo nalezeno kolem půl čtvrté hodiny ráno na zemi před vchodem do stájí na Buck’s Row kousek od londýnské Královské nemocnice.

Všechny oběti tajemného vraha byly prostitutky a veškeré jeho vraždy vždy proběhly na veřejných místech, byť v odlehlejších ulicích. Měly také velmi podobné rysy, jako rozříznuté hrdlo a v některých případech i vyříznutí vnitřností, a všechny oběti měly rovněž zohavené genitálie a obličej. Podle některých zdrojů Jack Rozparovač své oběti nejdříve uškrtil, aby nevyvolával v ulicích rozruch. Ani jedna z prostitutek však nebyla znásilněna.

Jako druhou oběť si Jack zvolil Annie Chapmanovou, kterou brutálně zabil po osmi dnech od první vraždy. Následovala vražda Elizabeth Strideové, která byla zabita 30. září 1888 ve čtvrti Whitechapel. V tentýž den byla zavražděna i Catherine Edowesová. Pátá oběť byla zavražděna v pátek 9. listopadu 1888. Jednalo se o Mary Jane Kellyovou, která byla nalezena zohavená ve čtvrti Spitalfields.

Nejslavnější vrah v historii

Vraždy vyvolaly obrovský rozruch v celém Londýně. Vyšetřování se věnovaly stovky policistů a soukromých detektivů, kteří se snažili vraha vypátrat, avšak veškeré vyšetřování skončilo neúspěšně. Jedním z důvodů, proč nebyl Jack Rozparovač nikdy vypátrán, jsou i místa, kde vraždil. Vybíral si k tomu malé uličky a chodby, které navíc nebyly osvětlené, a tudíž neexistovali žádní svědci. V té době byly navíc dnešní kriminalistické metody vyšetřování ještě v plenkách nebo vůbec neexistovaly, což Rozparovačovi rovněž hrálo do karet. Kdyby se v dnešní době objevil nový Jack Rozparovač, byl by pravděpodobně velmi rychle dopaden na základě stop DNA.

Více než stovka podezřelých

Během vyšetřování bylo obviněno více než 100 osob, ale žádná z nich nebyla nakonec postavena před soud, jelikož k tomu chyběly reálné a podložené důkazy. Kdykoliv se totiž o někom uvažovalo jako o potenciálním vrahovi, nakonec se vždy logicky prokázalo, že vrahem být nemůže. Dokonce existuje i teorie, podle které jsou vraždy spojovány se synem krále Eduarda VII. – Albertem Viktorem. Tato teorie patří mezi nejoblíbenější a byla dokonce několikrát převedena na filmové plátno.

Před několika lety vydali britští experti prohlášení, ve kterém oznámili, že znají totožnost skutečného Jacka Rozparovače. Badatelé Christer Holmgren a Edward Stow označili jako vraha jistého dělníka Charlese Crosse, který prý místem vražd procházel pravidelně do práce. O tom, zda skutečně vraždil Cross nebo někdo úplně jiný, ale ví jen skutečný Jack Rozparovač, který si toto tajemství vzal s sebou do hrobu.

A zde je 5 brutálních faktů o sadistickém kanibalovi Ladislavu Hojerovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články