fb pixel Vraždící běsnění Rodiny Charlese Mansona: 5 faktů o masakru, který šokoval celý svět – G.cz
Vyhledávání

Vraždící běsnění Rodiny Charlese Mansona: 5 faktů o masakru, který šokoval celý svět

Odehrávat se bude v Los Angeles během léta, kdy ve městě řádili přívrženci Charlese Mansona. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Je tomu přesně 54 let, kdy členové sekty Rodina vedené šíleným Charlesem Mansonem vtrhli do domu režiséra Romana Polanskiho, kde brutálně zavraždili pět lidí včetně manželky Polanského Sharon Tate, která byla v pokročilém stádiu těhotenství. Děsivý zločin dodnes budí emoce.

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 9.8.2023, 12:52

1. Zfanatizovaní vrazi odsouzení k smrti

Vůdčí osobnost sekty zvané Rodina Charles Manson si pro vraždu v Polanského domě vybral čtveřici svých přívrženců. Tex Watson v doprovodu tří žen Susan Atkinsové, Lindy Kasabianové a Patricie Krenwinkelové dorazil k domu na adrese Cielo Drive 10050 v Los Angeles. Byli nainstruovaní Mansonem, že vraždu mají uskutečnit tak, aby šla svést na černochy, čímž by došlo k rozpoutání rasové války.

Manson nejspíše netušil, že v domě bude Polanského žena s přáteli a domníval se, že nemovitost má stále pronajatou producent Terry Melcher, který mu jako neúspěšnému muzikantovi odmítl vydat desku. Pozadím vraždy tak mohla být i obyčejná msta, k níž Manson zmanipuloval své fanatické obdivovatele. Po zavraždění první oběti na zahradě domu Linda Kasabianová zpanikařila a vymluvila se na to, že bude venku hlídat, zatímco zbývající trojice šla do domu vraždit. Jako jediná tak unikla u soudu trestu smrti. Ten byl ale Watsonovi, Atkinsové a Krenwinkleové po změně kalifornských zákonů zmírněn na doživotí. Ve vězení jsou dodnes.

2. Pět obětí včetně těhotné krásky

Mansonovým pohůnkům se 9. srpna 1969 podařilo v Polanského domě zavraždit celkem pět lidí. První obětí se stal teprve osmnáctiletý Steven Parent. Ten se na pozemku nacházel jen náhodou, jelikož zrovna odjížděl od správce Williama Garretsona, s nímž se přátelil. Tex Watson jeho autu zastoupil cestu a několikrát Stevena střelil do hlavy. Jako druhý zemřel kadeřník Jay Sebring, který byl rovněž zastřelen před zraky zbývajících tří osob, jež se v době vražd nacházely v domě. Scenárista Wojciech Frykowski a jeho přítelkyně Abigail Folgerová se útočníkům postavili na odpor, ale marně. Pátou obětí se stala Polanského šestadvacetiletá krásná manželka Sharon Tateová. Té v době vraždy zbývaly tři týdny do porodu. Tateová prosila o život svého dítěte, přesvědčovala členy Mansonovy Rodiny, aby ji drželi jako rukojmí, pomohli jí porodit dítě a následně ji klidně zabili. Watson s Atkinsovou se jí jen vysmáli, Atkinsová prohlásila: „Drž hubu, děvko, chcípneš, tak si na to zvykej!“ a krátce nato spolu s Watsonem šestnácti ranami těhotnou herečku ubodali. Při vraždě Tateové zemřel i její nenarozený syn Richard Paul Polanski. Sharon Tateová těsně před smrtí volala svou matku.

3. Vraždící běsnění bez špetky slitování

K Polanského domu dorazili vrazi těsně po půlnoci. Watson vylezl na telefonní sloup a přeřízl vedení, aby se nikdo nedovolal o pomoc. Následně spolu se zbylými členy Rodiny přelezli plot a vydali se k domu. Když se k nim blížilo auto Stevena Parenta, Watson řekl ženám, ať se schovají v křoví a mladíka bez milosti zastřelil. Kasabianová zpanikařila a do domu nešla. Zbývající členové Rodiny poté, co se do budovy dostali, nejprve kopancem do hlavy probudili Frykowského a následně ho odvedli do obývacího pokoje. Tam Atkinsová přivedla jeho přítelkyni Abigail, byli zde již Tateová spolu se Sebringem, kteří jako jediní byli v té době vzhůru.

Když Sebring protestoval proti tvrdému zacházení s těhotnou Tateovou, prostřelil mu Watson hlavu. Následně Watson přikázal Atkinsové, ať zabije scenáristu Frykowského. Ta zaváhala a mnohem silnější muž se s ní pustil do souboje. S dvěma bodnými ranami se dal na útěk, ale byl dostihnut Watsonem, který ho postřelil a na zemi ubil pistolí tak, že jeho mrtvola měla zcela zohavený obličej. I Abigail Folgerová se bránila, ale nezvládla útočníkům utéct a byla ubodána u bazénu. Poté, co Watson s Atkinsovou ubodali i Sharon Tateovou, její krví napsali na dveře slovo PIG (prase).

4. Vraždou Tateové a spol. řádění Rodiny nekončí

Poté, co čtveřice zavraždila obyvatele Polanského domu, vrátila se na základnu Rodiny. Odtud hned druhý den na rozkaz Charlese Mansona v doprovodu dalších dvou členů sekty Leslie van Houtenové a Steva Grogana vyrazili na další vražednou výpravu. Doprovázel je i samotný Manson, aby jim údajně ukázal, jak má správné vraždění vypadat. Za oběti zvolil Manson manželský pár Lena a Rosemary LaBiancovi žijící na severu Los Angeles. Spolu se členy své sekty vnikl Manson do domu La Biancových, kde poručil oba manžele svázat kabelem od lampy a přes hlavu jim dát povlaky na polštáře.

Jak Leno, tak Rosemary LaBiancovi byli postupně jednotlivými členy Rodiny pod Mansonovým vedením ubodáni bajonetem. Leno LaBianca byl bodnut 12krát, na těle jeho manželky bylo nalezeno 41 bodných ran, většina z nich nicméně byla způsobena posmrtně. Manson trval na tom, že každý z účastníků vražedné mise musí Rosemary LaBiancovou alespoň jednou bodnout. Leno LaBiancovi bylo do břicha vyryto slovo WAR (válka) a následně jednotliví členové Rodiny po obydlí zavražděných manželů napsali jejich krví několik dalších vzkazů.

5. Vyšetřování a soudní proces

Prvním podezřelým z vražd v Polanského domě byl správce Garretson, od kterého odjížděla první oběť Rodiny. S vraždou LaBiancových si policisté vraždy Tateové a spol. nejprve vůbec nespojovali. Paradoxně pár dní po obou vraždách bylo zatčeno několik členů Rodiny pro podezření z krádeží aut a v jejich sídle bylo nalezeno několik zbraní. Příkaz k domovní prohlídce a zatykač měly ale špatné datum a tudíž museli být zadržení Mansonovi věrní propuštěni. Až po několika týdnech bezvýsledného pátrání vyšetřovatele napadlo, že vraždy u Polanského a u LaBiancových mají souvislost.

Stopy nakonec policisty dovedly zpět k Mansonově rodině. Po opětovné policejní zatýkací razii se do vazebních cel dostali všichni pachatelé vražd i samotný Manson. Korunním svědkem se stala Linda Kasabianová, která výměnou za imunitu prozradila vše o detailech vražd, z nichž se sama na žádné přímo nepodílela. Soudní proces za velké pozornosti médií trval přes rok. Všem aktérům vražd včetně Mansona byl udělen trest smrti. Nicméně po několika měsících od rozsudku hrdelní trest stát Kalifornie zrušil a tak byl trest Mansonově rodině zmírněn na doživotí. Ve vězení jsou jednotliví vrazi dodnes. Pravidelně žádají o propuštění a to jim je pravidelně zamítáno.

Více o Mansonovi a dalších vrazích, kteří se kromě vražd věnovali i hudbě, zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články