fb pixel Vraťte se domů a pomozte, vyzývá zdravotníky pracující v zahraničí Česká lékařská komora – G.cz
Vyhledávání

Vraťte se domů a pomozte, vyzývá zdravotníky pracující v zahraničí Česká lékařská komora

Zdroj: Pxhere.com/public domain pictures CC0

České zdravotnictví bojuje s koronavirem, čím dál tím víc se šíří obavy, jestli nedojde ke kolapsu zdravotnického systému. Narychlo se začínají stavět polní nemocnice, o nichž ministr zdravotnictví Roman Prymula doufá, že nakonec nebudou potřeba. Vedení nemocnic se obává, že péče o nemocné se zhroutí díky nedostatku personálu. Prezident České lékařské komory proto sáhl k nezvyklému kroku - vyzval české lékaře a zdravotní sestry, kteří pracují v zahraničí, aby se vrátili alespoň na krátkou výpomoc domů a pomohli své vlasti.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 18.10.2020, 10:03

Lůžka dobrá, ale co personál?

Armáda začala během víkendu ve skladech v Hradci Králové nakládat dvě polní nemocnice. S jejich pomocí vojáci postaví v hale v pražských Letňanech záložní zdravotnické zařízení pro pacienty s nemocí Covid-19. Zařízení má být plně připraveno k činnosti 25. října. Informoval o tom před pár dny ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Ladislav Šlechta. Vojáci do Prahy převezou celkem deset intenzivních a 80 standardních lůžek, ale i operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny, součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče. To vše ale bude k ničemu, pokud nebude k dispozici kvalifikovaný personál, kterého začíná být v nemocnicích nedostatek.

Počty nakažených zdravotníků z řad lékařů a zdravotních sester se rychle zvyšuje. Ředitelé nemocnic sice vítají, že stát řeší záložní kapacity pro pacienty v Covidem, na druhou stranu ale důrazně říkají, že zdravotníky do nich není možné stáhnout z běžných zdravotnických zařízení, kde jich je aktuálně nedostatek.

Na tento problém opakovaně poukazuje prezident České lékařské komory Milan Kubek a dokládá to jednoduchými počty. "Pokud je dnes nemocných zdravotníků 5 500, za deset dní jich bude 11 000, za dvacet dní možná 22 000 a za měsíc by jich mohlo být 44 000," varoval na serveru nasezdravotnictvi.cz prezident lékařské komory. Každých deset dnů se počet nakažených zdravotníků zdvojnásobuje

Vraťte se

Kubek se proto rozhodl k nezvyklému kroku - vyzval české zdravotníky k tomu, aby se, pokud mohou, vrátili do Čech a pomohli. Není samozřejmě jasné, kolik českých lékařů a sester v zahraničí může tato výzva oslovit, ale podle Kubka je potřebná aktuálně každá ruka ."Statistika je neúprosná. Během deseti dnů se totiž také zdvojnásobuje počet nemocných lékařů i zdravotních sester," upozornil.

Podle prezidenta ČLK české zdravotnictví poptává zejména anesteziology, lékaře pro intenzivní péči a také zdravotní sestry. Vyzval proto zdravotníky, aby jeho výzvu šířili i mezi svými kolegy v zahraničí."Nejnaléhavější je potřeba anesteziologů a lékařů kvalifikovaných pro poskytování intenzivní péče. Nemám přehled, kolika lékařům pracujícím v zahraničí se tento email dostane do ruky. Proto si dovoluji požádat každého z vás, abyste o této výzvě a prosbě informovali své kamarády, kteří pracují v zahraničí a mohli by nám pomoci. Nemocnice jistě uvítají i pomoc od kvalifikovaných zdravotních sester," píše ve své výzvě Milan Kubek.

A vyvolala výzva již nějaké reakce? "Ano, již zaznamenáváme, že se našli zdravotníci, kterým není dění v Česku lhostejné, a kteří aktuálně řeší, jestli je reálné, aby se rychle vrátili do vlasti. A my jim za to děkujeme. Opravdu nyní potřebujeme každou ruku. Na to, že je české zdravotnictví personálně poddimenzované poukazujeme již dlouho. A až teď se to asi začíná brát vážně, bohužel," potvrdil Géčku mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články