fb pixel "Vraťte peníze pro Agrofert," rozhodl Brusel. "Nikdy!" zareagoval Babiš, popadl pytel se symbolem dolaru a utekl pryč. Co na to čeští politici? – G.cz
Vyhledávání

"Vraťte peníze pro Agrofert," rozhodl Brusel. "Nikdy!" zareagoval Babiš, popadl pytel se symbolem dolaru a utekl pryč. Co na to čeští politici?

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Podle auditní zprávy Evropské komise je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky, které převedl v roce 2017 na svěřenské fondy. Všechny dotace, které Agrofert od února 2018 získal se budou muset Evropské unii vrátit.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 31.5.2019, 12:11

Zprávu potvrdilo ministerstvo financí

Dle informací Hospodářských novin obdrželo ministerstvo financí prozatímní návrh auditní zprávy v angličtině od auditorů Evropské komise. To, že tento návrh skutečně doputoval do Čech, potvrdilo následně i samotné ministerstvo. Podle tohoto auditu nadále přetrvává Babišova vazba na jeho bývalé podnikatelské aktivity, které premiér v souladu s českou legislativou na jaře 2017 převedl do svěřenského fondu. Evropské dotace, které skupina Agrofert od února 2018 od Unie obdržela, se Bruselu budou muset vrátit.

Tento auditní návrh je pouze předběžná verze a české orgány oznámily, že Evropské komisi odpoví až po obdržení české verze dokumentu, které by měla přijít zhruba za měsíc – podle evropských pravidel budou mít na odpověď poté jeden až dva měsíce. Připomínky českých orgánů následně Evropská komise zpracuje a až pak celý audit uzavře. Zprávu, že do Česka přišla auditní zpráva, následně potvrdila i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která je ale na zahraniční konferenci a ke všemu se vyjádří až po svém návratu a seznámení se samotným dokumentem.

Hamáček nic neví, Feri chce odchod premiéra

Reakce politiků na sebe nenechali dlouho čekat. Premiér Andrej Babiš již stihl oznámit, že Česko nebude muset dotace vracet, jelikož dle svých slov neporušuje ani české ani evropské zákony. Přesná částka, kterou Brusel požaduje, prozatím není známá. Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček pro server Novinky sdělil, že v této fázi nezná přesný obsah auditu a bude s premiérem o problému hovořit.

Opoziční strany ale Babiše ostře kritizují. „Babiš by měl odejít z veřejného života," řekl pro G.cz o celé kauze poslanec Dominik Feri z TOP 09. Piráti mezitím stihli oznámit, že pokud se prokáže pravdivost informací, budou požadovat hlasování o nedůvěře vládě.

Oproti tomu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil zprávu za nepotvrzené zvěsti, které dává do souvislosti s blížící se úterní demonstrací proti premiérovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Nejzajímavější twitterové reakce politiků na celou věc, včetně té Andreje Babiše (s tím dolarovým pytlem a úprkem jsme si samozřejmě dělali legraci. Ale byla by to krása, ne?) si můžete prohlédnout v naší galerii:

A tady si přečtěte, že Evropská unie plánuje přejmenovat řecký jogurt.

Podobné články

Doporučujeme

Další články