fb pixel Vojtěch uvolní post šéfa KSČM, kdo aspiruje na pozici Velkého Vonta? – G.cz
Vyhledávání

Vojtěch uvolní post šéfa KSČM, kdo aspiruje na pozici Velkého Vonta?

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

V krajských volbách pro komunisty takříkajíc narazil srp na kámen. Směšně nízký počet krajských zastupitelů a ještě horší výsledek ve volbách do Senátu bude možná stát Vojtěcha Filipa hlavu. Jenže kdo ho může nahradit?

Jan Studnička
Jan Studnička 7.10.2020, 14:02

Na Auroře došla munice

Od dob generála Pinocheta nedostali komunisté někde tak strašně naloženo jako v letošních krajských volbách. Žádný KSČM kandidát na senátora nepostoupil do dalšího kola a strana získala pouze třináct krajských zastupitelů oproti minulým šestaosmdesáti. Jde o naprostý volební debakl a komunistům navíc ukazuje, co je může příští rok čekat v parlamentních volbách.

Předseda strany Vojtěch Filip vyjádřil své rozpaky a zklamání už po vyhlášení výsledků a následně deníku Právo v rozhovoru potvrdil, že chce z téhle “historické prohry” vyvést patřičné důsledky. Tehdy prvně zaznělo, že hodlá svou funkci dát k dispozici.

Komunistická strana Čech a Moravy podle něj potřebuje jednak důslednou analýzu, která by ukázala, co se tak strašně pokazilo, potřebuje novou strategii i novou volební kampaň. Sám Filip se domnívá, že výsledek je způsobený hlavně pandemií koronaviru. Tedy konkrétně tím, že se jejich starší voliči báli kvůli pandemii jít k volbám a tím, že se v médiích neřeší nic jiného. Lidé prý nevnímají, co všechno KSČM pro své voliče udělala.

Čistka ve straně

V pátek se má sejít výkonný výbor strany a právě tam by měl Vojtěch Filip společně se svými místopředsedy dát k dispozici své pozice. Bude se tam revidovat výsledek voleb i reakce na něj. Předpokládá se, že strana to bude zvažovat do 14. listopadu, kdy se má sejít ústřední výbor KSČM.

Už o dva týdny později se ale má sjet celá strana a jedním z programů sjezdu má být i volba nového předsedy a jeho zástupců. Je třeba mít ale na paměti, že sjezdy KSČM se dlouho odkládaly, takže je tady určitá možnost, že se sjezd zase odročí. Navíc Filipův pád není tak úplně jistý, protože nevyloučil, že by se o místo předsedy ucházel znovu.

Čeká ho ale nejspíš pár tvrdých tvrdých protivníků. Jeho vlastní místopředseda Stanislav Grospič, Kateřina Konečná a možná nejtvrdší komunista v celé straně, ideolog soudruh Skála. Pokud o nich chcete vědět víc, koukněte do naší galerie. Ale varujeme vás, není to úplně hezký pohled.

Podobné články

Doporučujeme

Další články