Nový projekt VLS představuje běžné i méně známé obyvatele českých vojenských lokalit prostřednictvím speciální mobilní aplikace. Lidé se tak na Náplavce budou moci setkat s jelenem evropským, liškou či puštíkem obecným – sovou, kterou proslavila známá česká pohádka Tři oříšky pro Popelku. Díky počítačové animaci se návštěvníkům akce v centru metropole přímo u Vltavy zjeví také jeden z nejvzácnějších obyvatelů vojenských lokalit – zubr evropský. Tohoto obra evropské přírody, který byl před více jak stoletím lovci ve volné přírodě zcela vyhlazen, chovají Vojenské lesy a statky v severočeském Ralsku v rámci české části mezinárodního programu na záchranu zubra a jeho návrat do evropské přírody. Lidé se se zvířaty budou moci třeba vyfotografovat, nebo si je pomyslně pohladit.
„Zubr evropský žije v druhé největší české oboře Židlov. Na rozloze téměř čtyř tisíc hektarů se pohybuje čtyřicetihlavé stádo. Vzniklo z pětice jedinců, které jsme zde vypustili před téměř dvanácti lety. Jde ale o velmi plaché zvíře, které běžný návštěvník na Židlově nemá moc šancí spatřit. Zrovna tak liška, jelen a puštík se pohybují převážně v noci a vyhýbají se lidem. Díky našemu novému projektu S NÁMI VÁM ZVĚŘ NEUTEČE je teď bude moci veřejnost potkávat na desítkách akcí lesní pedagogiky, na zářijovém Brdském stromsázení, v nově rekonstruovaných infocentrech v brdské Obecnici a na Třech trubkách, ale i v Brdech přímo v lese na nových turistických trasách, které jsme pro lidi připravili,“ vysvětlil ředitel VLS Roman Vohradský.
Podle něj tak chtějí VLS pomocí nejmodernějších technologií upozornit na veřejnost na to, že šest vojenských újezdů a lokalit, jež mají strategický význam pro obranu státu, jsou zároveň unikátními přírodními ostrovy, které slouží jako azyl řadě vzácných živočichů a rostlin, které v hustě obydlené a civilizací změněné kulturní krajině většinou nenaleznete. Vedle rozšířené reality VLS na Náplavce přichystaly bohatý naučně-zábavný program lesní pedagogiky, určení „pro děti od 3 do 99 let.“