fb pixel Voják s příběhem nebo nákup v bazaru aneb 5 nejčastějších podvodů na internetu – G.cz
Vyhledávání

Voják s příběhem nebo nákup v bazaru aneb 5 nejčastějších podvodů na internetu

Zdroj: Profimedia

Internet je zlé místo a s jeho zpřístupněním starší a méně gramotné generaci se čím dál tím častěji setkáváme s novinovými články, které nás informují o mnohdy i bizarních podvodech. Při čtení zpráv o tom, jak paní v důchodu poslala někam přes bitcoinomat milion korun z životních úspor, se nám dělá blbě. Proto jsme si řekli, že trochu popíšeme ty nejčastější internetové podvody, které na vás číhají na každém rohu.

Martin Miko
Martin Miko 7.6.2023, 17:58

Seznámení s americkým vojákem nebo lékařem

Zničehonic vám napíše na Facebooku nebo WhatsAppu osoba, která se vám představí jako americký voják nebo lékař, jenž je skvěle zajištěn a podle fotky vypadá k světu. Navíc se dozvěděl, že české ženy mají ve světě dobrou pověst, takže začne mluvit o svatbě a společném životě. Jenže k tomu potřebuje peníze na právníka nebo jiné poplatky, aby se dostal k několikamilionovému dědictví. A tak si začne postupně říkat o peníze. Tímto stylem se podvodníkům podaří až podezřele často z českých žen vymámit někdy i miliony korun. Nic takového neexistuje a vždycky se jedná o podvod. Neposílejte nikam peníze ani přes účet a už vůbec ne přes bitcoinomaty.

Prodej bazarových věcí přes přepravní společnosti

Vypadá to zcela nenápadně a neškodně. Prostě chcete něco prodat na bazaru a ozve se vám zájemce, který od vás chce koupit staré lyže. Místo dobírky nebo osobního předání vám však nabídne prodej přes přepravní společnost a rovnou vám k tomu pošle odkaz od přepravce. V odkazu vyplníte kromě klasických údajů i kolonku s informacemi o VAŠÍ platební kartě, přičemž vám následně přijde ověřovací kód od banky. Nic nevyplňujte ani nikam neposílejte a vlastně ani neklikejte na odkaz, protože je to podvod. Z karty vám mohou podvodníci bez problémů vysát peníze. Nenechte se okrást.

Falešný mail od pojišťovny nebo pošty

Do mailu vám přijde upomínka z VZP a informací o tom, že máte doplatit nějakou částku na zdravotním pojištění. Do toho vám hrozí, že v případě neuhrazení vám hrozí pokuta a penále. Jedná se o takzvaný e-mailový phishing, který patří mezi nejčastější podvody. Podobné maily chodí i od podvodníků, kteří se vydávají za Českou poštu. Všechny tyto maily obsahují podezřelé odkazy, na které neklikejte, protože vás adresa odkáže na podvodný web.

Zavolá vám falešný bankéř

V poslední době se začal objevovat podvod s falešným bankéřem přes telefon. Zkrátka vám někdo zavolá a vydává se za bankéře z banky. Následně vám během telefonátu sdělí, že jste se stal obětí podvodu, a že váš účet byl napaden a následně doporučí vám, abyste si převedl peníze na jiný účet. Jenom v Česku eviduje policie několik stovek případů se škodou za desítky milionů korun. Součástí tohoto podvodu může být i to, že vám například zavolá falešný kriminalista, který disponuje daty od podvodníků, kteří vám volali předtím. Je to poměrně sofistikovaný podvod, jenž působí velmi věrohodně.

Možnost jednoduchého zbohatnutí pouhým kliknutím

Tyto druhy podvodů nás doprovází už od počátku internetu. Do mailů nám dodnes chodí zprávy o tom, jak někdo zdědil desítky milionů dolarů, ale potřebuje právníka na to, aby prachy získal. Za odměnu vám nabízí půlku. Tyto druhy spamů se přesunuly i na sociální sítě, kde nás terorizují ve stovkách variant. Ještě bychom mohli například připomenout reklamy přes systém Google AdSense, kde se nám objevují známé české celebrity a miliardáři společně s chytlavým titulkem. Přes kliknutí na odkaz se dostanete na pochybné webové stránky se zpoplatněným přihlášením. Je to podvodná reklama, které nevěřte!

Tak to bychom měli jakýsi základ toho, čemu byste se měli na internetu vyvarovat a před čím být obezřetní.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články