fb pixel Vodní meloun: Víte, jak se pozná ten nejlepší a jaké má pozitivní účinky na naše zdraví? – G.cz
Vyhledávání

Vodní meloun: Víte, jak se pozná ten nejlepší a jaké má pozitivní účinky na naše zdraví?

redakce G.cz 24.9.2020, 17:06

Ideální hmotnost vodního melounu je kolem 2-3 kilogramů. Znakem správné zralosti je lesklá a rovnoměrně tónovaná slupka a dunivý zvuk při poklepání. V obchodech Tesco najdete hned několik druhů vodního melounu. Vodní meloun bez semínek se vyznačuje sladší chutí, než mají ostatní melouny. Baby meloun vodní je ideální na zahradní party u přátel a navíc malá velikost je praktická pro uchování melounu v lednici. Vodním melounem se žlutou dužinou pak určitě překvapíte. Vysoký obsah přírodního cukru dodává tomuto melounu výraznou chuť. Pochutnat si na něm můžete jen tak nebo třeba v letní melounové bowli. Vodní melouny jsou dostání v obchodech Tesco od českých farmářů a dodává je společnost Blanická.

Jaké pozitivní účinky mají vodní melouny na zdraví?

Vodní meloun je letní ovoce, které se těší velké oblibě u dětí, dospělých i starší generace. Je ideálním prostředkem pro zdravý způsob uhašení žízně, protože kromě vysokého obsahu vody vyniká i skvělým osvěžujícím aroma. Již pouhý pohled na jasně červenou dužninu stačí, aby se vám sbíhaly sliny v ústech. To je však jen jedna z mnoha předností, které vám vodní meloun nabízí.

Nutriční hodnoty - 92 % voda, 8 % “zlato”

Vedle 90 až 92% obsahu vody obsahuje vodní meloun mnoho dalších cenných složek, mimo jiné vitamíny, antioxidanty a minerální látky, vlákninu a jádra, která mají fantastický vliv na zdraví.

Odkyselení, detoxikace a odvodnění organismu

Vodní meloun je skvělým pomocníkem při dodržování každého programu zaměřeného na odkyselení a detoxikaci organismu anebo hubnutí, protože napomáhá odvodňování organismu. Přispívá k rychlejšímu vylučování škodlivých látek z těla, navíc nám pomůže zbavit se několika přebytečných kilogramů váhy. Zvláště cenným přínosem je extrémně vysoký obsah vody, jelikož se v tomto případě jedná o takovou tekutinu rostlinného původu, kterou z hlediska kvality jen tak něco nepřekoná. Samozřejmě, že i jiné rostliny obsahují takovou cennou tekutinu, avšak zdaleka ne v takovém množství. Červenou barvu dužniny vodního melounu způsobuje přírodní barvivo lykopen, které má silné antioxidační účinky, působí proti volným radikálům a významně posiluje imunitní systém.

Aminokyseliny ve vodním melounu pro rozšíření cév

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem z hlediska mozkové mrtvice a srdečního infarktu. Pokud je krevní tlak vyšší, ale ještě nevyžaduje léčbu, je pravidelná konzumace vodního melounu (vedle kapslí s obsahem česneku) velmi účinným a také vysloveně chutným způsobem prevence. Je tomu tak díky vysokému obsahu aminokyseliny známé pod názvem citrulin. V lidském organismu se přetváří na aminokyselinu arginin. V této formě působí na rozšiřování cév. Díky argininu se zlepšuje cirkulace krve, čímž se vyvažuje škodlivé zvýšení krevního tlaku. S tím souvisí i významné snížení rizika vzniku srdečních a cévních chorob.

Konzumujte i jadérka vodního melounu!

Jadérka vodního melounu transportují esenciální aminokyseliny, například tryptofan a glutaminové kyseliny. Lizin hraje důležitou roli ve vstřebávání vápníku v organismu a při tvorbě kolagenu a vazivových tkání. Arginin podporuje látkovou výměnu, zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému a zlepšuje sexuální zdraví. Jadérka vodního melounu jsou zdrojem energie, obsahují rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Podporují správnou funkci střev, působí proti zácpě. Jadérka jsou bohatá na hořčík, čímž podporují správnou činnost srdce, upravují krevní tlak, podporují látkovou výměnu a syntézu bílkovin.

Melounový čaj

Připravte si z jadérek vodního melounu čaj! Množství 2 až 3 čajových lžiček jadérek zalijte horkou vodou a nechte odstát přibližně 30-45 minut. Takto připravený čaj reguluje hladinu cukru v krvi a působí blahodárně v případě cukrovky. Výsledky výzkumů zveřejněných Evropskou lékovou agenturou poukazují na příznivé účinky jadérek vodního melounu v léčbě zvětšené prostaty.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články