1. YouTube
Do téhle kolonky patří jakékoliv streamované video, takže klidně Netflix, Hulu nebo v českých končinách třeba Stream.cz. Nebudeme si ale namlouvat, že většina z nás nepoužívá YouTube. A v případě videí v plném HD rozlišení tečou mobilem doslova mega za minutu. Díky LTE si toho ani nevšimnete a najednou jste na nule. Řešení? Snížit kvalitu nebo si natáhnout videa do mobilu přes wi-fi skrz Download Helper nebo placené řešení YouTube Red (brzy prý bude k dispozici i v Evropě). Není to moc elegantní, ale videa vám sežerou gigový balíček jako nic, takže je potřeba s nimi nakládat opatrně.
2. Spotify
Písničky si samozřejmě do mobilu můžete natáhnout přímo z disku a většina Čechů to tak dělá, ale mladá generace čím dál tím častěji neví, co chce vlastně poslouchat, a zvykla si na nekonečné playlisty ze Spotify a dalších služeb. Takové audio ve stereo kvalitě ovšem taky žere první ligu. Stačí si spočítat, kolik vám za dvě, tři hodiny poslechu zbaští empétrojka v kvalitě 192 kbps ((192/8)*3600*3=259200, tj. 259 MB), a je jasné, že při poslechu online hudby se občas vyplatí jít s nároky na hi-fi trochu níž, abyste měli krmivo pro uši na celý měsíc.
3. Navigace
Většina lidí se online navigaci snaží obejít hlavně v zahraničí, protože roamingová data vás většinou finančně stáhnou z kůže mnohem rychleji než tuzemský balíček. I ty největší mapové aplikace však sosají za svého chodu nemálo dat, a když cestujete z jednoho konce republiky na druhý, tj. několik hodin, můžete být pak nemile překvapeni. Nabízí se samozřejmě možnost si přes wi-fi vybrané úseky stáhnout do mobilu, ale pak nefunguje klasická hlasová navigace, prostě jen vidíte, kde zrovna jste. Můžete se samozřejmě spolehnout na open source mapové aplikace, ale i tady platí, že je potřeba stahovat přes wi-fi. Kompletní mapové podklady mívají stovky megabajtů.
4. Sociální sítě
Samy o sobě vypadají nevinně, ale jakmile si začnete prohlížet fotky a hlavně je sami nahazovat (od toho přece třeba na Instagramu jste, no ne?), udělá vám to v datech pořádný průvan. Málokdo si dokáže spočítat, kolik má která fotka, kolik jich vlastně nahrál, a hlavně kolik jich stihnul nakoukat a zkonzumovat. Navíc má spousta sociálních sítí ve výbavě i video, a tím se zase vracíme k bodu č. 1. Facebook a spol. jsou navíc těžce návykové, nevydržíme bez nich a co pár minut je kontrolujeme. Proto často v datovém žraní předběhnou i to video, protože na ně prostě chodíme furt. Rada? Tady je každá rada drahá, dámy a pánové.
5. Updaty
Tohle má hrozně jednoduché řešení. Většina mobilů nabízí, aby se updaty automaticky stahovaly jen při připojení na wi-fi. Má to svůj důvod, protože kdo má desítky aplikací, tomu se nějaký ten update stahuje v prvním momentě, co se připojí na internet. Aplikace jsou dneska nejen nenažrané, jsou i poruchové a je potřeba je neustále spravovat. Někteří tvůrci spravují i to, co není rozbité, aby vykázali nějakou činnost. V rámci updatů vám tak do telefonu tečou stovky megabajtů. A vyplýtvat si celý balíček mobilních dat na update, který jste dost možná nepotřebovali, to rozhodně nepotěší. Proto na tohle zásadní zaškrtávátko v nastavení rozhodně nezapomínejte!
A TADY máte 14 způsobů, jak proměnit obyčejnou bramboru v něco vynikajícího.