fb pixel Tajný význam fotografie na konci Osvícení: Jak se hlavní hrdina filmu dostal na obrázek z 20. let? – G.cz
Vyhledávání

Tajný význam fotografie na konci Osvícení: Jak se hlavní hrdina filmu dostal na obrázek z 20. let?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Osvícení Stanleyho Kubricka, mrazivý horor natočený na motivy knihy Stephena Kinga, patří k legendárním kouskům žánru. Jako by sám o sobě nebyl dost záhadný a tajemný, připravil si režisér na diváky hlavolam v samém závěru filmu - fotografii z plesu v ďábelském hotelu Overlook, na níž se v popředí zubí i hlavní hrdina snímku. Obrázek ale pochází ze 20. let, zatímco děj se odehrává minimálně o pět desetiletí později...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 20.9.2019, 19:50

Hádanka na konec

Spisovatel Jack Torrance (Jack Nicholson) hledá klidné místo pro psaní svého nového románu, a tak přijímá nabídku dělat správce odlehlého horského hotelu Overlook. Při úvodním pohovoru se dozvídá mimo jiné hrůznou historku o svém předchůdci Charlesi Gradym, který zešílel ze samoty a odloučení a zavraždil svou ženu a dvě dcery. Jack toho ale nedbá, ubytuje vlastní rodinu a pustí se do literárního díla. Jenže...

Jenže dál už to všichni známe. Nebo alespoň ti z nás, kteří viděli Osvícení legendárního režiséra Stanleyho Kubricka, který jednu z klasik hororového žánru natočil na motivy knihy neméně slavného Stephena Kinga. Snímek je takovou klasikou, že byl tisíckrát parodován nebo citován s jiných kinematografických kouscích. Důvodů je pro to řada, napínavým příběhem a démonickým Nicholsonem počínaje a děsivou atmosférou konče. Podíl na tom má i malá záhada, kterou tvůrce filmu přidal na úplný závěr, a to tajemná fotka z plesu v hotelu Overlook, který se konal 4. července. Hned vepředu se zubí hlavní hrdina filmu. Na tom by nebylo nic divného, kdyby se nejednalo o 4. července 1921 a zbytek napínavého příběhu se neodehrával v 70. letech.

Na to, jaký význam se za fotkou skrývá, se fanoušci i novináři Kubricka pochopitelně mnohokrát ptali. Slavnému režisérovi se jich všech zželelo a tajemství přeci jen prozradil: fotografie má divákům napovídat, že Jack Torrance je reinkarnací nějakého hosta nebo zaměstnance, který se v hotelu v minulosti objevil. Kubrickovo vysvětlení podporuje postava Delberta Gradyho, ducha, na kterého Jack narazí na hotelových záchodech. Grady bylo příjmení Torrancova předchůdce, takže i on byl zřejmě reinkarnací, a to právě Delbertovou. Celkově by to znamenalo, že hotel Overlook má moc přivolávat k sobě znovuzrozené duše s ním spojené a nutí je páchat zlo.

Ačkoliv toto rozřešení pochází přímo od tvůrce filmu, někteří sklaní příznivci filmu s ním nejsou spokojeni a mají vlastní teorii, která přítomnost Torrance na staré fotografii vysvětluje tak, že poté, co Jack zemře, se jeho duše stane součástí hotelu a to, co vidíme na fotce, je něco jako otisk. Otisk v historii strašidelného hotelu.

Tak či tak, v Overlooku prostě dovolenou trávit nechcete.

A tady čtěte vysvětlení otevřeného konce filmu Počátek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články