fb pixel Víte, kde najít disco Brooklyn? Sagi a Luky, kamarádi do deště, by vás ještě dnes určitě navedli – G.cz
Vyhledávání

Víte, kde najít disco Brooklyn? Sagi a Luky, kamarádi do deště, by vás ještě dnes určitě navedli

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi. Stačí napsat tahle dvě jména a všichni víme, oč tady půjde - o ikonické krimi komedie z přelomu 80. a 90. let, Kamarády do deště. Luky a Sagi spolu vytvořili pravé filmové buddies a rovněž dobový megahit Dávej, ber, se kterým máme dnes ale spojeného jen druhého jmenovaného. Víte, proč tomu tak je?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.1.2020, 16:58

Kultovní dvojka

Krása i prokletí dnešních televizí je, že mají nakoupeny vysílací práva k tomu lepšímu i k tomu horšímu, co se u nás za socialismu natočilo. Někde mezi je krimi komedie Kamarád do deště s Lukášem Vaculíkem a Sagvanem Tofim v hlavních rolích. Ta nebyla nikdy nic moc, přesto se stala legendární.

Tofi hraje číšníka Michala, který se dostává do maléru, když je okraden o denní tržbu, kterou měl doručit do banky. Je v podmínce, a tak je mu jasné, že mu nikdo neuvěří. Požádá proto o pomoc kamaráda, taxikáře Tomáše (Lukáš Vaculík), který si půjčí od nebezpečného veksláka Adamce. Zcela náhodou se oběma kamarádům podaří zjistit, že v Michalově přepadení má prsty jeho kolega Kadlec (Karel Augusta) se svým zetěm, garážmistrem Burešem (Andrej Hryc), jenž šmelí s ukradenými vozy. S pomocí Michalovy dívky Magdy (Beata Andraszewicz) vymyslí podraz, kterým by vytrestali veksláckého šéfa a oba zdánlivě bezúhonné ničemy Kadlece s Burešem předali i s důkazy do rukou policie...

Film se proslavil i díky ústřední písni Dávej, ber, která se tehdy stala hitem č. 1. My ji dnes máme spojenou jen se Sagim, jenže původně ji nazpívali oba hlavní filmoví protagonisté. Hudebním producentům se ale nezdál Vaculíkův hlas, a tak ho nakonec odřízli.

Snímek byl dostatečně úspěšný na to, aby o pár let později vznikl díl číslo dvě s podtitulem Příběh z Brooklynu. Ne z TOHO Brooklynu, samozřejmě, ale z diskotéky jménem Brooklyn, kterou si hrdinové série ve druhé části společně pořídili, a která mimochodem skutečně v Praze existuje a stále funguje, ačkoliv stojí jinde než ta filmová. Několik dalších zajímavostí o Kamarádech do deště najdete v galerii tady:

Režisér Soukup původně chtěl natočit kompletní trilogii, jenže po premiéře dvojky zemřel herec Karel Augusta. Tvůrci si nedokázali představit třetí díl bez padoucha Kadlece, navíc Lukáš Vaculík se cukal už před natáčením dvojky a scénář se kvůli němu musel několikrát přepisovat, takže bůhví, jak by to dopadlo. Z pohledu roku 2023 nám asi stačí tyhle dva snímky, děkujeme mockrát!

Podobné články

Doporučujeme

Další články