Víte, co mají společného Petr Stuchlík a robotický vysavač? Vyslídili si anticenu za největšího čmuchala – G.cz
Vyhledávání

Víte, co mají společného Petr Stuchlík a robotický vysavač? Vyslídili si anticenu za největšího čmuchala

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Věc tak základní jako je ochrana osobních dat, je v dnešní době čím dál složitější. Z toho důvodu uděluje každý rok nezisková organizace Iuridicum Remedium (IuRe) anticeny Big Brother, které upozorňují na nepřijatelné zásahy do soukromí občanů ze strany firem a veřejné správy. Letos na cenách "zabodoval" Facebook, Finanční správa, Petr Stuchlík a překvapivě také inteligentní vysavač iRobot. Čím si toto ocenění vysloužili?

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 14.2.2019, 13:36

Aktuální orwellovský odkaz

Soutěž je postavena na stále aktuálním odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a v Česku se koná od roku 2005. Kategorii Dlouhodobý slídil vyhrál už podruhé Facebook, který je z mnoha důvodů nominován každoročně. Loni lze za jeho největší kauzu považovat skandál se společností Cambridge Analytica, která kvůli politickému marketingu zneužila data milionů uživatelů. Porota také zaznamenala chybu zabezpečení sociální sítě z loňského podzimu, která potenciálním útočníkům umožnila ovládat účty až 50 milionů uživatelů. Zajímavé však je, že Facebook anticenu nedostává každý rok, ač by si to pravděpodobně zasloužil. To by se dalo vysvětlit tím, že se IuRe snaží upozorňovat na méně známé případy.

Skandály se letos nevyhnuly ani našemu státu. V kategorii úřední slídil zabodovala Finanční správa díky tomu, že její olomoucký finanční úřad vyzval novomanžele na základě údajů z matrik, aby dodali informace o své svatbě. Bylo po nich vyžadováno, aby uvedli útratu, počet hostů a dokonce i místo hostiny. V případě neuposlechnutí jim pak bylo vyhrožováno statisícovými pokutami.

Kamery do všech škol

Svým výrokem si vysloužil anticenu i bývalý kandidát na pražského primátora za ANO Petr Stuchlík, který chtěl instalovat bezpečnostní kamery do škol a vůbec na tom neviděl nic špatného.

Velmi překvapivým vítězem se stal inteligentní vysavač iRobot, který vyhrál kategorii Firemní slídič. Z vedlejších schopností tohoto užitečného pomocníka do domácnosti vás bude až mrazit; dokáže totiž sbírat údaje o místnostech, v nichž se pohybuje. A to nejen jejich rozměr, ale i informace o životním stylu, volnočasových aktivitách a příjmech svých majitelů. Tato data pak společnost iRobot dále sdílí kvůli marketingovým účelům například s Amazonem nebo Googlem. Společnost se však proti nařčením soutěže tvrdě vymezila. "Společnost iRobot neprodává a nebude prodávat data našich zákazníků, protože jejich soukromí je pro nás na prvním místě. Nikdy bychom nezklamali jejich důvěru prodejem či zneužitím zákaznických dat včetně těch, která shromažďují naše produkty. Vedle toho nesdílíme žádná data se třetími stranami bez vědomí či kontroly ze strany zákazníka," uvedla firma iRobot v tiskovém prohlášení.

A kdo si odnesl pozitivní cenu Edwarda Snowdena? To se dočtete spolu se zajímavostmi o výhercích anticeny Big Brother v galerii.

A tady si přečtěte 6 věcí, které by podle logiky bývalého zeleného Filipa Hausknechta měly být vyvlastněny státem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu