fb pixel Virtuální měny se v Česku regulaci vyhnou, tedy prozatím – G.cz
Vyhledávání

Virtuální měny se v Česku regulaci vyhnou, tedy prozatím

Bitcoin
Zdroj: profimedia.cz

Cena leadera mezi digitálními měnami, bitcoinu, dokázala raketovou rychlostí překonat úroveň 17 000 USD za relativně krátký čas. Otázka, do kdy bude jeho cena stoupat a jak vysoko se dostane, zajímá primárně každého, kdo zvažuje, že do této vskutku vesmírné rakety ještě naskočí. V pozadí zůstává ale otázka makroekonomicky mnohem podstatnější: až tato bublina splaskne, co to udělá s ekonomikou?

Martin Miko
Martin Miko 3.1.2018, 11:26

Co udělá cena bitcoinu s ekonomikou?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Nikdo neumí teď odhadnout, zda situace může připomínat splasknutí realitní bubliny, technologického boomu či dokonce pád Lehman Brothers. Přesto se různým způsobem začíná připravovat a realizovat kontrola trhu virtuálních měn, přehled aktuálního dění z hlediska regulace zpracovala společnost eTrader.

Oproti klasickým měnám (tzv. fiat měny) je většina kryptoměn decentralizovaných, až na výjimky, kde samozřejmě nejsou přítomny takové vysoké nárůsty cen. Příkladem je Ripple. Ripple je nejen kryptoměna, která drží prvenství v rychlosti provedení transakcí, ale je to také platební systém, který je právě pro tuto vlastnost využíván několika bankami. Obsahuje totiž tokeny, které mohou představovat jakoukoliv měnu. Bitcoin je zas ve více zemích využíván jako platidlo. I u nás už najdeme automaty na bitcoin nebo jím můžeme v Praze zaplatit taxi, účet v restauracích, ale i v obchodech, jako je Alza nebo Subway. Podle mezinárodní mapy coinmap.org je v Česku více než 200 obchodů a restaurací, které přijímají platbu v bitcoinech.

Bitcoin přitom stále více připomíná spekulativní bublinu. Největší ekonomiky světa, kde se virtuální měny rozšířily nejvíc, už začaly jednat. Digitální měny představují obrovskou tržní kapitalizaci, což vyžaduje regulaci. Čína před pár měsíci zakázala emise nových kryptomincií. Tento fakt se hned projevil na ceně bitcoinu, ta se propadla zhruba o 15 %. Nutnost regulace podle burzovních pravidel chce zavést i americký regulátor SEC.

"Nedávno se do historie bitcoinu zapsal nový milník. Vůbec poprvé se spustilo obchodování s termínovými kontrakty této kryptoměny, a to na chicagské burze CBOE. Bitcoin by měl v těchto dnech postupně vstoupit na další burzy. Americké banky s touto situací nejsou ztotožněny a tlačí na regulátora, aby zasáhl. Není jasné, kdy se tak přesně stane, ale nejspíš SEC zasáhne brzy," míní Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader.

Otázkou regulace se chystá zabývat v příštím roce Velká Británie. Britské ministerstvo financí pozorně sleduje vývoj kryptoměn a vidí v nich značná rizika, kterým chce předcházet prostřednictvím nové legislativy. Podle zdroje The Telegraph je cílem, aby uživatelé a obchodníci odhalili své identity a aby bylo možné snadněji vystopovat podezřelé aktivity. Regulace by měla být zavedena do konce roku 2018.

ČNB prozatím proti kryptoměnám nezakročí

V kontinentální Evropě, zejména v eurozóně, ale třeba i v Česku je postoj k regulaci jiný. Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny se sice přiklání k možné regulaci bitcoinu a dalších digitálních měn, hlavně z důvodů rizika praní špinavých peněz. Nepovažuje však zatím tento trh v EU co do objemu srovnatelný s trhem eura či dalšími evropskými fiat měnami. Podle něj vliv virtuálních měn na měnové systémy a ekonomiky EU není patrný a změna se v roce 2018 ani neočekává, proto není otázka regulace akutní.

Také Česká národní banka se nechystá proti kryptoměnám zakročit. Podle slov Michala Vodrážky, ředitele odboru dohledu nad peněžním oběhem a platebními systémy ČNB, právní úprava České republiky nebrání jejich rozšiřování. Z pohledu zákona o platebním styku se nejedná o bezhotovostní peníze, o elektronické peníze a ani o investiční instrumenty. ČNB si stojí na svém a vylučuje definici virtuálních měn jako platebních prostředků. Obchodování s virtuálními měnami nevyžaduje povolení ČNB a není ani nutné k přijímání úhrad za zboží a služby.

A tady si přečtěte, jestli je bitcoin měna budoucnosti, nebo finanční nástroj terorismu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články