fb pixel Věříte ve spravedlnost českých soudů? Tak se rychle proberte, naivkové – G.cz
Vyhledávání

Věříte ve spravedlnost českých soudů? Tak se rychle proberte, naivkové

Stačí jen položit vedle sebe dva rozsudky z posledních dnů. Budete se opravdu divit.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 11.10.2015, 16:24

1. Podmínka za těžké zranění

Antonín Dvořák (42) se letos v červnu opil tak, že nevěděl, co dělá (shoda se jménem slavného skladatele je čistě náhodná). Podle vlastních slov vypil “osm piv a nějakou vodku”. V tomto stavu se mu na stanici metra Kobylisy znelíbil jiný cestující Goran K. (57). Nedošlo mezi nimi k žádné hádce – Dvořák jen do Gorana strčil a ten se ho zeptal, proč do něj strká. Dvořák poté Gorana srazil z nástupiště do kolejiště, přičemž zcela cizí muž utrpěl zlomeniny pěti žeber, pohmoždění plíce, zlomeninu prstu a pohmoždění nohou. Kdyby Goranovi okamžitě nepomohli svědci, nejspíš by ho přejelo metro. Podle znaleckého posudku mohl ale zemřít už po pádu do kolejiště (mohlo dojít ke zlomenině lebečních kostí a poškození mozku). Za těžké zranění dostal Antonín Dvořák u obvodního soudu pro Prahu 8 podmínku.

2. Podmínka za odstraněné znečištění chodníku

Petr Vrabec a další aktivisté v červenci na chodník před poslaneckou sněmovnou nastříkali sprejem obrys lidského těla. Nešlo o vandalství, ale o veřejné vyjádření politického názoru. Silueta měla symbolizovat muže, který na ostravské ubytovně spáchal sebevraždu poté, co mu uřady přestaly vyplácet příspěvek na bydlení. Vrabec chtěl nasprejovaným obrysem postavy protestovat proti změně zákona o pomoci lidem v nouzi. Ihned poté, co performance skončila, aktivisté sprej z chodníku sami smyli. Obvodní soud pro Prahu 1 aktivisty potrestal podmínkou za “poškozování cizí věci” s odůvodněním, že chodník je v městské památkové rezervaci.

Dočasné posprejování chodníku se nám nemusí líbit, ale nevznikla při něm žádná škoda a jeho společenská nebezpečnost je nulová. Navíc to byl projev občanského aktivismu, vedený snahou změnit věci k lepšímu. Shození člověka do kolejiště metra je neomluvitelný kriminální čin, navíc bez příčiny a pod vlivem alkoholu. Došlo při něm k vážnému zranění. A za oba ty zcela nesouměřitelné skutky dostanou pachatelé podmínku? Zbláznili jsme se my, nebo česká justice? Dělají si z nás soudy legraci?

Anketa

Jaká je podle vás česká justice?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte, proč není Miloš Zeman ani génius ani gentleman.

Podobné články

Doporučujeme

Další články