fb pixel Když kadeřník, květinář a zelinář přepadli lokomotivu a uloupili skoro 3 miliony liber: Jak to bylo s legendární Velkou vlakovou loupeží? – G.cz
Vyhledávání

Když kadeřník, květinář a zelinář přepadli lokomotivu a uloupili skoro 3 miliony liber: Jak to bylo s legendární Velkou vlakovou loupeží?

Před 56 lety proběhl jeden z nejproslulejších zločinů 20. století, kterému je přezdíváno Velká vlaková loupež. 15 zločinců se rozhodlo přepadnout vlak na trase Glasgow – Londýn a ukrást tak neuvěřitelných 2,6 milionu liber, které vlak převážel. Zajímavé na velké vlakové loupeži je i to, že při ní nebyly použity žádné střelné zbraně. K omráčení strojvedoucího lupičům stačila železná tyč.

Martin Miko
Martin Miko 8.8.2019, 16:17

Promyšlený plán kadeřníka a obchodníka

Bylo obyčejné srpnové ráno roku 1963 a na pravidelné železniční trase ze směru z Glasgow do Londýna se právě řítil poštovní vlak, který byl naložen spoustou peněz. Do 60. let 20. století se jednalo o běžnou praxi. Tuny bankovek byly převáženy v poštovních pytlích a s každou stanicí byly do vlaku přidávány další a další peníze. O vlaku plném peněz však osudového dne nevěděli pouze zaměstnanci pošty a drah, ale i skupina 15 lupičů, která se chystala tento vlak přepadnout a veškeré peníze z něj ukořistit. Ti celou loupež naplánovali s perfektní přesností.

Za sestavením lupičské skupiny stojí zejména dva lidé. Jsou jimi obchodník Bruce Reynolds a kadeřník Gordon Goody. Ti se rozhodli oslovit své přátele, se kterými se seznámili během pobytů ve vězení či na ulicích. Do zločineckého plánu zatáhli ještě květináře Bustera Edwordse, zelináře Charlieho Wilsona, stavebního dělníka Ronnieho Biggse či zaměstnance sázkové kanceláře Tommyho Wisbeyho. Zbytek zločinců pocházel z řad dělníků. Povětšinou šlo o muže, kteří žili obyčejné životy na předměstí Londýna a již za sebou měli nějaké vroubky v trestním rejstříku.

Čistý zločin bez střelných zbraní

Plán byl prostý. Lupiči se rozhodli zmást signalizační zařízení na kolejích na určitém místě, čímž by zapříčinili zastavení poštovního vlaku na pustině v blízkosti vesnice Cheddington. Stačilo tedy rozsvítit červenou na železničním semaforu a přestřihnout komunikační kabely. Poté již lupičům postačilo vyčkat na určeném místě. Vlak přijíždí k železničnímu semaforu a poté zastavuje. Lupiči na nic nečekají a okamžitě do vlaku proniknou. Podaří se jim dostat se do řídící kabiny vlaku, kde železnou tyčí omráčí bránícího se strojvedoucího Jacka Millse, který se snaží svůj vlak nebojácně chránit. Zajímavé je, že ani jeden z lupičů s sebou neměl žádné střelné zbraně, ale pouze páčidla, palice, sekery a obušky. Dle výpovědí svědků se lupiči i k cestujícím chovali agresivně a nebrali si servítky. Poté, co se jim podařilo proniknout do vagónu s ceninami, rozhodli se přemístit pytle s penězi do lokomotivy. Zbývající vagony byly odpojeny a na lokomotivě se lupiči spolu s uloupenými penězi přemístili o několik kilometrů dál, kde na ně čekal zbytek zločinecké party v blízkosti viaduktu Bridego. U viaduktu byl připraven nákladní vůz, kam byly pytle s penězi přeloženy.

V královském poštovním vlaku bylo celkem 2,63 milionu liber, což je odhadem v přepočtu na dnešní hodnotu neuvěřitelných 50 milionů euro, tedy zhruba 1,3 miliardy korun.

Většina gangu byla nakonec dopadena

Po loupeži policie ihned zahájila rozsáhlé pátrání po zlodějích. Vyšetřovatelé vypočítali, že se zločinci mohou ukrývat v maximálním okruhu 48 kilometrů od místa činu. Lupiči měli původní plán zůstat v úkrytu několik týdnů a vyčkat, než se situace uklidní, avšak z obav, že budou odhaleni, se museli rychle přemístit z opuštěného statku, kde se ukrývali. Po pěti dnech od loupeže se policii podařilo najít statek s částí ukradených peněz a spoustou otisků prstů a dalších stop, které pomohly zloděje dopadnout. Během několika měsíců byla odhalena většina členů gangu. Mozek celé loupeže Reynolds byl však stále na útěku a dopaden byl až 4 roky po uskutečnění zločinu.

Soudní proces probíhal téměř po roce od uskutečnění loupeže. Lupiči se nechali zastupovat drahými právníky za desítky tisíc liber a jejich ženy měly drahé šperky a luxusní oblečení. Pachatelé však tvrdili, že vše bylo nastrčeno proti nim policií a oni sami jsou jen nevinné oběti. Po dvou měsících rozhodla porota o jejich vině a některé z lupičů poslala do vězení až na 30 let. Lidé pocházející z dělnické třídy však považovali lupiče za hrdiny a tvrdé tresty je pobouřily.

Z ukradené částky 2,6 milionu liber bylo nalezeno pouze 330 000 liber. Co se stalo se zbytkem, si můžeme jen domýšlet.

A zde je 5 brutálních faktů o sadistickém vrahovi Ladislavu Hojerovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články