fb pixel 1 jednoduchá animace, která otestuje, zda potřebujete brýle: vidíte delfína, nebo auto? – G.cz
Vyhledávání

1 jednoduchá animace, která otestuje, zda potřebujete brýle: vidíte delfína, nebo auto?

Prověřte svůj ostrozrak, aniž byste museli vstát od počítače.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 31.12.2015, 13:44

Koho vidíte na následujícím obrázku – Marilyn Monroe, nebo Alberta Einsteina? Pokud slavnou herečku, pak velmi pravděpodobně potřebujete brýle. A pokud je už máte, měli byste je vyměnit za silnější.

Obrázek je ve skutečnosti složen ze dvou – rozostřeného obličeje Marilyn Monroe, který překrývají jemné kontury obličeje Alberta Einsteina.

Zdravé oči uvidí z normální vzdálenosti pouze Einsteinův obličej.

Pokud však vidíte Marilyn, znamená to, že vaše oči zpracovávají vnímaný obraz tak, jako kdyby se nacházel v daleko delší vzdálenosti, než v které opravdu je. Zdravým zrakem ji spatříte pouze tehdy, když se od monitoru patřičně vzdálíte.

Aby nám to vědci usnadnili a my nemuseli od počítače vůbec vstávat a jezdit na židli dopředu a dozadu, vytvořili tenhle speciální gif:

Ostré detaily zpracovává náš mozek o pár milisekund později než obecné rozostřené tvary.

Tedy vědci! Konkrétně jsou to vědci i studenti z MIT (Massachusettského technologického institutu) pod vedením neurovědkyně jménem Aude Oliva (má francouzské křestní jméno a české příjmení), kteří původně vytvořili tento obrázek jako optickou iluzi pro studium toho, jak mozek zpracovává signály přijaté naším zrakem. A jaksi ‚mimochodem‘ při tom zjistili, že dokáže testovat i lidskou ostrozrakost.

Vytvářením podobných opticky iluzorních obrázků se Aude Oliva zabývá už víc než deset let a vytvořila i další podobné testy – vyzkoušejte si je na následující straně.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články