fb pixel
Vyhledávání

Vědci bijí na poplach: Grónské ledovce tají mnohem rychleji, než jsme tušili

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Nejhorší obavy se potvrdily. Nová studie Michaela Bevise přináší velmi zdrcující informace o grónských ledovcích. Z analýzy dat bylo zjištěno, že arktické ledy tají mnohem rychleji, než se předpokládalo. Vědci se tak oprávněně obávají, že už je příliš pozdě tento proces jakkoliv zvrátit, a lidstvu tedy nezbude jiná možnost, než se přizpůsobit.

Václav Roman
Václav Roman 22.1.2019, 14:54

Dominový efekt planetárních rozměrů

Za tímto zjištěním stojí Michael Bevis, profesor geodynamiky na univerzitě v americkém státě Ohio, který je i hlavním autorem zmíněné studie. Situace podle něj už dospěla do bodu, ze kterého není návratu. „Je pozdě, aby globální oteplování nemělo na lidstvo žádný negativní dopad,“ uvedl Bevis. „Přicházejícím změnám se tedy budeme muset přizpůsobit.“ Rychle tající grónské ledovce mají za následek zvedání hladin ve světových oceánech, což bude v první fázi hlavně problém pro ostrovy a místa při pobřeží. Postupně pak pro všechny.

Profesor Bevis připomíná, že v blízkosti pobřeží leží 8 z 10 největších měst světa. V bezpečí před zvedající se hladinou moří tak z desítky gigantů zůstane pouze Mexico City a Sao Paulo. Tady však černé odhady nekončí. V ohrožených oblastech poblíž pobřeží totiž žije téměř polovina celé světové populace.

Grónské ledovce samozřejmě tály i před tím, než začalo lidstvo používat fosilní paliva. Jenže tehdy se nejednalo o nic tak dramatického jako nyní, kdy se postupně zvyšuje teplota, což ovlivňuje celou planetu. Je to v podstatě dominový efekt, kdy jedna změna vyvolá další.

Rychle a zběsile

Tento jev dokazuje více výzkumů a studií. Jedna z nich uvádí, že kdyby roztály všechny grónské ledovce, hladina moří a oceánů by se zvýšila až o 7 metrů. Tak dramatické to snad nakonec nebude. Nicméně je dobré se pozastavit nad tím, že ledovce tají až o 50 procent rychleji než v předindustriální éře a o třetinu rychleji než v minulém století.

Bevis se svým vědeckým týmem spočítal, že v roce 2012 byl úbytek ledu v Grónsku až čtyřikrát větší než v roce 2003. Zároveň si vědci všimli toho, že nejhorší je situace v jihozápadní části Grónska. Jestli se opět nespletli v desetinné čárce, máme se opravdu na co těšit.

Na tající ledovce se můžete podívat v následující galerii:

A zde si můžete přečíst o obřím úklidu nejvyšší hory světa: Čína letos pustí na Everest až o třetinu méně lidí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články