Věda a sex: 10 faktů o lidské sexualitě, které byly ověřeny seriózním výzkumem

Obrázek uživatele Jan Palička
15.2.2018, 08:02

Sex je vděčným tématem, protože máloco je lidem bez ohledu na veškeré další faktory tak blízké jako právě aktivity spojené se sexem. Pro některé není ale sex jen zábavou a ukojením pohlavních pudů. Mnoho vědců se jím zabývá jako hlavních tématem svých výzkumů. Co tito moudří lidé zjistili?

1) Kvalita je více než kvantita

Záviděli jste vždy kamarádům, kteří byli schopní sbalit každý večer novou sexuální partnerku? Není co, studie vědců z univerzity Carnegie Mellon z roku 2015 ukázala, že k uspokojení nezáleží na tom, jak často člověk sex má, ale na jeho kvalitě. Lidé, kteří mají sex často, s ním naopak bývají méně spokojení.

2) Záleží na tom, co máte na sobě

O tom, jaké máte sexuální libido, rozhoduje více faktorů. Mnoho lidí si ho snaží zvýšit pojídáním rozličných afrodiziak. Ovlivnit ho můžete i tím, co máte na sobě. Egyptský vědec Ahmed Shafik zkoumal, co se stane, když myším obleče malé kalhotky z rozličných materiálů. Dospěl k tomu, že myši s kalhotami z polyesteru měly nejvíce potlačené sexuální pudy, myši v bavlně byly naopak nejvíce sexuálně aktivní.

3) I muži hrají orgasmus

Mysleli jste si, že předstírání orgasmu je vyloženě ženskou záležitostí a u mužů něco takového ani fyzicky není možné? Z omylu vás vyvede 7 let stará studie vědců z univerzity v Kansasu, která odhalila, že až 28 % mužů při sexu někdy hrálo vyvrcholení.

4) Pod stresem se mění preference postavy partnerky

Mnoho mužů tvrdí, že je přitahují jen hubené dívky. Stačí ale vystavit je stresu, a všechno je hned jinak. Podle studie z roku 2012 vystresovaní muži naopak preferují baculky, a to i ti, kteří se v klidu dušovali, že je ženy s mírnou nadváhou nevzrušují.

5) Sourozenci ovlivní vaší sexuální orientaci

Kolik máte sourozenců a jaké je jejich pohlaví? Možná tomu nebudete věřit, ale právě toto dokáže biologicky ovlivnit vaši sexuální orientaci. Biolog Anthony Bogaert zjistil, že čím více má chlapec starších bratrů, tím je větší pravděpodobnost, že bude homosexuál. Způsobeno je to hormony, které produkuje tělo matky při opakovaném těhotenství, kdy je dítě mužského pohlaví.

6) Vzrušení potlačí nechutenství

Nemáte rádi nechutné věci? Žaludek se vám zvedat přestane, pokud se na ně budete koukat sexuálně vzrušení. Holandští vědci promítali videa se sexuální tématikou, tématikou přírody a sportovní videa prostříhaná nechutnými záběry. Zatímco divákům filmů o přírodě a sportu se navalovalo, diváci porna přešli nechutnosti bez problémů.

7) Křesťanky to mají nejraději

Zajímavé je, že o tom, jak moc náchylní jste k sexu na jednu noc, rozhoduje i náboženství. Ještě zajímavější ale je to, že mnohem náchylnější jsou praktikující katoličky před ateistkami a vyznavačkami dalších náboženství. Sociologická studie ukázala, že k náhodným sexuálním stykům dochází nejvíce u studentek katolických univerzit, a to až o 72 % více než u studentek z nenáboženských škol. A pak že smilstvo je hřích.

8) Voňavka jako zabiják přitažlivosti

Ze všech stran slyšíme reklamy na to, jak z nás ten či onen parfém či deodorant udělá neodolatelného svůdníka. Opak je ale pravdou. Výzkum provedený Alanem Hirschem odhalil, že ženy mnohem více vzrušují muži bez jakéhokoliv parfému, čistě svou přirozenou vůní. Navonění muži často naopak jakékoliv libido u ženy snižují, neboť ta se často soustředí spíše na parfém a její mozek se již nestačí věnovat sexuálním podnětům.

9) Kočky – zvířata sadomasochistů

Chováte doma kočku nebo snad více kočičích mazlíčků? Pak je vyšší pravděpodobnost, že budete mít rádi sadomasochistické hrátky, než kdybyste měli doma psa. Čeští vědci Jaroslav Flégr a Radim Kuba zjistili, že kočičí bakterie toxoplasma gondii přenosná na člověka může způsobit i to, že nakaženého člověka sexuálně vzrušuje strach, bolest a nebezpečí.

10) Velký penis je důvodem k nevěře

Pánové, kolikrát jste si přáli, aby vaše mužná chlouba byla o něco větší? Kdyby se vám vaše přání splnilo, vystavili byste se zároveň riziku, že vás vaše partnerka podvede. Velikost penisu ovlivňuje náchylnost partnerky k nevěře, ale ne tak, jak si myslíte. Vědci v Keni přišli na to, že ženy si velké penisy spojují spíše s bolestí, a tak raději vyhledají jiného sexuálního partnera než ženy, které žijí s muži průměrně obdařenými. Každý centimetr navíc od průměru zvyšuje riziko o téměř 100 %.

Zde se pak podívejte na nejčastější mýty o HIV a AIDS, kterým možná také věříte.


Komentáře