fb pixel Ve svitu jedovatých žahavců: Arkády Pankrác otevírají největší medúzárium v Evropě – G.cz
Vyhledávání

Ve svitu jedovatých žahavců: Arkády Pankrác otevírají největší medúzárium v Evropě

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Praha jako evropský domov medúz? Po pátku 15. listopadu 2019 nic nereálného – v tento den se totiž pro veřejnost otevírá jedinečný Svět medúz. Ten přináší do české metropole četná nej – krom toho, že půjde o jedno ze tří největších medúzárií na světě a vůbec největší v Evropě se návštěvníci mohou těšit na zástupce těch nejvzácnějších druhů medúz, mezi kterými najdou všechny od těch extrémně jedovatých až po téměř nesmrtelné. Medúzárium se navíc nachází v unikátních prostorách, které vznikly přímo pro tyto účely přístavbou na střeše Obchodního centra Arkády Pankrác.

Martin Miko
Martin Miko 15.11.2019, 09:57

Praha má své medúzárium

Medúzária jsou oblíbenou turistickou atrakcí po celém světě. Od populárních mořských světů či jiných domovů vodních živočichů se však specializují jen a pouze na medúzy. Pražský Svět medúz bude domovem více než 10 000 těchto průhledných živočichů. Rozlohou prostor i počtem exemplářů se tak stane evropskou jedničkou, přičemž na tomto místě vystřídá medúzárium v L’Aquarium de Paris, ale obstojí i v mezinárodním srovnání s podobnými středisky v Japonsku či USA.

Svět medúz se nachází na střechách OC Arkády Pankrác na Praze 4. Takové umístění představuju záruku skvělé dopravní dostupnosti nejen městskou hromadnou dopravou (v bezprostřední blízkosti najdete zastávky metra, tramvají i autobusů), nýbrž i s možností využít parkovacích míst přímo v areálu nákupního paláce. „Spolupráce s oblíbeným obchodním centrem umožnila realizaci unikátního stavebního projektu – samostatné nástavby, která byla již od svého započetí vedena záměrem vytvořit prostředí, ve kterém budou mít návštěvníci příležitost se těmto obyvatelům moří přiblížit a dozvědět se o nich co nejvíce informací,“ pochvaluje si spolupráci Vojtěch Pluhař, ředitel Světa medúz: „Jsem rád, že ředitelka Arkád Denisa Gálová k naší vizi přistoupila s velikým nadšením. Díky tomu můžeme návštěvníky z celé republiky pozvat na zážitek, který v Evropě v podstatě nemá obdoby.“

Medúzy jsou totiž jedním z nejstarších živočišných druhů vůbec. Hlubiny světových oceánů obývají již miliony let. Vyznačují se hypnotizujícím vzhledem, který navíc umocňuje široká škála až fluorescenčních zbarvení, kterými prosvěcují napříč podmořskou temnotou. Medúzy patří do kmene žahavců, což je důvodem, proč kolem nich panuje jistá atmosféra strachu. Jako nezbytný nástroj přežití využívají dlouhých chapadel, kterými vypouštějí jedovaté látky. Medúzy jimi dokážou zabít – počet lidských obětí se každoročně pohybuje v řádu desítek. V pražském Světě medúz budou k vidění i ty nejjedovatější medúzy světa – čtyřhranky Fleckerovy, které někdy bývají nazývány nejsmrtelnějším tvorem vůbec. Jed v jejích žahadlech dokáže usmrtit na 60 lidí. Buďte tedy obzvláště na pozoru, pokud se nacházíte na australském pobřeží, které je jediným místem jejího přirozeného výskytu. Ne všechny medúzy jsou ale nebezpečné. Jednotlivé druhy se od sebe vzájemně odlišují například délkou chapadel, zbarvením, ale i velikostí. Najdeme mezi nimi miniaturní tvorečky o velikosti pár milimetrů, ale i kolosy dorůstající třeba 3 metrů. Do první skupiny bychom zařadili třeba druh Turritopsis dohrnii, přezdívaná též medúza Benjamina Buttona. Ta bývá vědci označována za biologicky nesmrtelného živočicha, protože je schopna obrátit svůj životní cyklus a z dospělého jedince se vrátit zpět do stádia polypu. Další druhy vynikají vzhledem – třeba kořenoústka hrbolatá si kvůli specifickému zbarvení vysloužila přezdívku medúza volské oko.

Na návštěvníky čeká ve Světě medúz více než 10 000 exemplářů v 38 designových akváriích. Mezi ta patří i obří kulovité akvárium, které usiluje o zapsání do Guinessovy knihy rekordů jako největší medúzí akvárium světa. Ta pochází z dílny předního českého experta na medúzy Viléma Vedrala, který se specializuje právě na výroby a design takových akvárií. „To, že akvária pro medúzy mají vždy kulovitý tvar, má svůj důvod,“ vysvětluje Vedral: „Specificky se totiž orientují v prostoru, v podstatě vodou pouze proplouvají. Pokud by tedy byly uzavřeny v akváriu tvaru krychle či kvádru, existuje riziko, že by se zasekly, což by je mohlo vážně ohrozit na životě.“

Interiéry Světa medúz byly navrženy tak, aby evokovaly v návštěvníkovi co nejintenzivnější pocit, že se opravdu nachází pod mořskou hladinou. Tomu mají dopomáhat i četné 3D projekce s bohatými audiovizuálními efekty, které využívají specifických světelných prvků, které dokážou jednotlivá akvária generovat. Návštěva medúzária se tak stává ideálním místem pro rodinný výlet, na své si zde přijdou jak zkoumaví nadšenci, tak i ti, které prostě fascinují oceánské scenérie či život podmořské fauny. Děti mohou trávit čas v uzpůsobeném dětském koutku, ale také zcela jistě ocení možnost prozkoumat interaktivní akvárium. Volně přístupnou součástí Světa medúz je i restaurace se speciálním menu – Bistro medúz – jehož šéfkuchařem je Tomáš Jiskra, který sbíral cenné zkušenosti i pod dohledem démonického mistra gastronomie Gordona Ramsayho v jeho michelinské restauraci.

Svět medúz se veřejnosti otevírá 15. listopadu 2019 v 9 hodin ráno. Otevřeno bude mít každý den v týdnu od 9 do 21 hodin. Provoz Bistra Medúz pak začíná ještě o hodinu dřív, každý den v 8 ráno. Základní vstupné je 260 korun, v nabídce jsou ovšem i zlevněné vstupenky pro děti a seniory, samozřejmostí jsou přitom i zvýhodněné rodinné balíčky. Novinky můžete sledovat na oficiální Facebookové stránce Svět Medúz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články