fb pixel Ve dne vzorná občanka, v noci ekoteroristka: Žena na válečné stezce připomíná, že Island točí svérázně – G.cz
Vyhledávání

Ve dne vzorná občanka, v noci ekoteroristka: Žena na válečné stezce připomíná, že Island točí svérázně

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Inteligentní komedie, islandská příroda, aktuální téma. Tento silný trojboj nabízí snímek Benedikta Erlingssona Žena na válečné stezce, který sleduje učitelku a zároveň ekoteroristku Hallu a její boj proti těm, kteří jí ničí domovinu. Zní to nudně? Ale není! Severští tvůrci točí svérázně a tento počin není výjimkou.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.1.2019, 08:00

Sama proti všem

Padesátnice Halla je zdánlivě spořádaná učitelka a sbormistryně, ale pod klidným zevnějškem dříme víc, než se na první pohled zdá. Tvrdá a nekompromisní žena má ještě druhý život – vede totiž soukromou válku s průmyslovými giganty, kteří ničí islandskou krajinu. Nejhledanější žena ostrova řeší s lukem v ruce dilema mnohých z nás: jak svým dílem přispět k tomu, aby nedošlo k ekologické a sociální katastrofě?

Tragikomedie Žena na válečné stezce byla v České republice uvedena v rámci filmového festivalu Scandi a zaujala natolik, že se 31. ledna dostane i do běžné kinodistribuce. Druhý celovečerní snímek Benedikta Erlingssona nabízí téma, které nás všechny zajímá, nebo by tedy rozhodně mělo. Prognózy hovoří jasně; jedinou planetu, na které můžeme žít, vedeme čím dál rychleji k neveselému konci. Jenom připomínáme.

Režisér cenami ověnčené komedie O koních a lidech ale v aktuálním počinu neservíruje strašidelnou ekoagitku. Zůstává věrný trochu podivnému severskému humoru stejně jako svérázné islandské krajině, která vedle Halldóry Geirharðsdóttir hraje v Ženě na válečné stezce druhou hlavní roli. Doplňuje je specifická práce s hudbou; jak často si představujete, že se najednou u vás v obýváku objeví kapela a zahraje, aby tak k dané situaci vytvořila jakýsi živý soundtrack?

První hodnocení filmu vypadají následovně; Rotten Tomatoes 86 %, IMDb 7,6/10, ČSFD 87 %. Vypadá to tedy na nadprůměrnou žánrovku pro milovníky menších zábavných filmů s poselstvím. No, proč ne?!

A tady 15 zajímavostí z posledních natáčecích dnů Harryho Pottera.

Podobné články

Doporučujeme

Další články