fb pixel Vana, nebo sprcha? Skóre je 9:6 pro vanu – G.cz
Vyhledávání

Vana, nebo sprcha? Skóre je 9:6 pro vanu

Rekonstruujete byt nebo stavíte dům? Přemýšlíte nad tím, že dáte vaně sbohem? Nedělejte to!

Radka Pružinová
Radka Pružinová 13.4.2018, 16:40

Proč dát vaně šanci? Protože ona vám jich dá spoustu.

1. Psychický klid

Ve vaně si připadáte jako v matčině lůně. Ne nadarmo mají v některých wellness zařízeních tzv. „floating tank“, uzavíratelnou vanu ve tvaru vajíčka, v níž vás teplá slaná voda nadnáší. Zažíváte tak beztížný stav, stejný jako v prenatálním období. Ve vaně můžete prožít trochu softovější verzi, ale zato klidně každý den a (relativně) zadarmo.

Vana je krystalický relax a nikdo vás v ní nebude otravovat otázkou, jestli už jste hotoví, jako třeba ve sprše nebo v posteli. Ve vaně všichni tolerují vaše teritorium a nechávají vám váš časoprostor volně k užití.

2. Je ti teplo, děvče (chlapče)?

Ve vaně se báječně zahřejí i ty největší zmrzliny. Rozpustíte v ní i vnitřní zimu. Pomůže líp než všechny panáky světa zkombinované s elektrickými dečkami. A pocit tepla vydrží poměrně dlouho. Navíc krásně znaví mysl roztěkanou po dlouhém pracovním dni.

3. Můžete si v ní číst

Ve sprše si přečtete maximálně tak plastové leporelo, což leckomu slovní zásobu a všeobecný rozhled příliš nezlepší.

4. Romantika

Svíčky, okvětní plátky růže, vonné olejíčky a koule, které se vtipně a hlavně voňavě rozpustí ve vaně plné horké vody, do sprchy jen tak nehodíte. Sex je sice pohodlnější ve sprše, ale na mazlení vyhrává vana nejen o prsa.

5. Fantazie

Vana motivuje k představivosti už od útlého věku. Sourozenci v ní utužují svůj vztah pěnovými bitvami, jedináčci si z pěny staví hrady a modely vesmíru. Pro děti se vyrábí spousta hraček do vody, se kterými si pak tajně hrají i tatínci. Na vanu se dá i kreslit smývatelnými barvami. Prostě kreativita par excellence.

6. Poznávání lidského těla

Schválně – čí a kde jste prvně viděli genitálie opačného pohlaví naživo? Nejspíše ty rodičovské a právě ve vaně. Do sprchy by si vás asi nepustili, ale ve vaně je jim všechno tak nějak šumák a leckdy zaškemrají i o umytí zad. Takže se přirozenou cestou seznámíte s učivem z přírodopisu ze 7. třídy o něco dřív. A i tělo vlastní a jeho reakce na různé opakované doteky se poznávají líp ve vaně než ve sprše. To ale musíte recipročnímu vstupu rodičů do koupelny pokud možno zamezit.

7. Uvědomíte si, jak fungují fyzikální zákony

Kde jinde byste se v praxi seznámili s Archimédovým zákonem?

8. Máte kam dát kapra

9. Rozpuštěný a vypuštěný

Ve vaně se mnohem líp zbavíte mrtvoly. I ji snáze vyrobíte. Vzpomeňte si na jeden z dílů kultovního Dobrodružství kriminalistiky (Rekonstrukce).

Ale abychom sprše nekřivdili:

1. Může být ekonomičtější (pokud se v ní nezaseknete na moc dlouho)

2. Sprchový kout zabere míň místa (ovšem dnes se vyrábějí vany, které se vejdou i do té nejminiaturnější koupelny a zároveň skvěle vypadají)

3. Krásně masíruje záda

4. Tekoucí voda je živel – psychicky vás uvolní

5. Ve sprše se líp čůrá (členové studentského projektu Asociace facility management vypočítali, že vzhledem k tomu, že za jedno splachování tak ušetříte 50 haléřů, dělá to za rok hezké dvě stovky)

6. Sprcha je svým způsobem hygieničtější, ve vaně se v podstatě louhujete ve vlastní šťávě. Za komančů bylo obvyklou praxí, že se v jedné vaně nejdřív vykoupaly děti, pak máma a nakonec táta. Věta: „Nech mi vodu!“ se ozývala z nejedné české koupelny.

Skvěle to mají vyřešené Japonci. Před koupelí ve vaně se vždy osprchují. Vanu nevypouštějí někdy třeba i týden a koupe se v ní několik lidí po sobě, ale vždycky dokonale čistých. Vstoupit do vany neumytý považují za barbarství. Konstantní teplotu udržují izolačním poklopem. Jejich zvyk sprchovat se vedle vany (jsou zvyklí, že vedle vany je odtokový kanálek) poškádlil evropské hoteliéry. Několik z nich vytopili.

Ale sprchovat se dá pochopitelně i přímo ve vaně. Ještě pořád váháte?

Anketa

Vana, nebo sprcha?

Anketa se načítá...
Anketa

Čůráte ve vaně (sprše)?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články