fb pixel Válka gangů v Chicagu: V ulicích bojuje na 600 různých skupin. Nezletilí gangsteři se přímo na ulici střílejí – G.cz
Vyhledávání

Válka gangů v Chicagu: V ulicích bojuje na 600 různých skupin. Nezletilí gangsteři se přímo na ulici střílejí

gang Black Disciples
Zdroj: By Supaflyrobby - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45923425

South Side, Chicago: Velké budovy centra ustupují směrem na jih ke ghettům. Je zde největší nezaměstnanost v zemi a cizinci tady nejsou vítáni. Do South Side většinou nevstupují ani obyvatelé z jiných částí Chicaga.

Václav Adamus
Václav Adamus 23.1.2022, 18:45

Město Neúplatných

Organizovaný zločin má v Chicagu dlouhou tradici. Ve 30. letech minulého století zde působil známý a obávaný gangster Al Capone, vlastním jménem Alphonse Gabriel Capone. Tomu se nakonec nepodařilo prokázat žádnou vraždu, ale skončil ve vězení pro daňové podvody. Jeho impérium si pak rozebraly konkurenční gangy. Vrcholem těchto válek byl masakr na svatého Valentýna, kdy se Caponeho muži převlékli za policisty a předstírali, že zatýkají členy konkurenčního gangu. Nikdo nepoznal, že policisté nejsou praví. Když jim tedy přikázali čelem ke zdi, uposlechli. Caponeho muži je poté chladnokrevně postříleli.

Pistolníci z ghett

Pouliční gangy dnes zná každý, a to vzhledem k propojení s hip hopem. Málokdo ví, že tyto gangy vznikaly už v 60. letech. Zajímavostí je, že vraždy mezi mladými černochy rapidně vzrostly poté, co byl zabit Martin Luther King v roce 1968. Členové gangu pocházejí z nejchudších vrstev černošské a hispánské komunity a jiných. Například hispánský gang Almighty Saints (též Latin Saints) založili v Davis Square Parku mladí, z nichž jeden byl potomek polských emigrantů. Členem se může stát každý, ať už muž nebo žena, některé děti v gangu mají třeba jen 10 let. Většina pouličních gangsterů v Chicagu se dožije 21–26 let. Starší členové jsou výjimkou a většinou gang skrytě vedou.

Život pouličního gangstera

Jižní čtvrť Chicaga (zvanou South Side) ničí chudoba. Kde je chudoba, jsou i drogy a lidé, kteří s nimi obchodují. V Americe jsou nyní velkým problémem opioidy na předpis, nejoblíbenější drogou místních však zůstává heroin a crack. Pokud se chcete stát členem gangu, tak se cracku a heroinu musíte vyhnout. Většina s nimi pouze obchoduje, mezi svými členy však užívání tvrdých drog netoleruje – stávají se potom ohrožením pro celou skupinu. Přijímací rituál se sestává většinou z bití, které musíte vydržet. Vybraný počet členů gangu do vás tluče předem domluveným způsobem (vynechají např. hlavu). To celé trvá určitý čas, je to zkouška odvahy nováčka. Jednotlivé gangy se dále rozlišují barvami, tetováním a graffiti. Logo konkurenčního gangu nasprejované obráceně znamená vyhlášení války. Ta pokračuje i ve věznici. Nedávno byl případ, kdy člen Satan Disciples umlátil mýdlem v ponožce člena znepřáteleného gangu přímo ve vazbě.

Známé gangy

Jak už bylo řečeno, ve městě Chicago je na 600 gangů, menší gangy vznikají jako houby po dešti a většina z nich stejně rychle zaniká. Pojďme se podívat na nejstarší gangy ovládající jižní čtvrť Chicaga. Jedním z nich jsou zmiňovaní Latin Saints, jejichž logo naleznete výše, členové jsou většinou Hispánci. Jejich konkurenční gang je Two Six. Ti mají za znak zajíce (bunny). Dalšími jsou Gangster Disciples nebo La Raza. Kromě barev a tetování jednotlivé gangy odlišuje také styl účesu a gesta, kterými se sebou komunikují. Almighty Saints mají třeba často holé hlavy a na týlu si nechávají vlasy sahající někdy až po záda. U nás takové účesy nosí stárnoucí metalisté, neochotní se smířit s vypadáváním vlasů, zatímco zde je to v určitých kruzích symbol úcty. Některé gangy nosí také jen jednu konkrétní značku oblečení. Vyhlášení války jinému gangu se často děje prostřednictvím rapového videoklipu. Tak tomu bylo i u rappera Lil Jojo, který se svými kumpány vydal track BDK – Black Disciples Killer. On sám byl brzy zastřelen členy právě tohoto gangu, bylo mu pouhých 18 let.

Videoklip, který stál rappera Jojo život.

Na závěr slovník chicagských gangsterů:

Drill – zabití člena konkurenčního gangu

Hit Squad – skupina členů, kteří už mají zkušenost s likvidací nepřátel

Thot – d*vka

Stain – člověk, kterého půjde lehce okrást

ZDROJE:
https://en.wikipedia.org/wiki/Al_Capone#Saint_Valentine's_Day_Massacre

https://en.wikipedia.org/wiki/Gangster_Disciples

https://en.wikipedia.org/wiki/Almighty_Saints

https://en.wikipedia.org/wiki/Gangs_in_Chicago

Města zločinu: Chicago (dokumentární série, 2017)

Podobné články

Doporučujeme

Další články