Valentýn po mafiánsku: Před 90 lety došlo k jednomu z nejkrvavějších masakrů americké prohibice

Obrázek uživatele vaclav.roman
11.02.2019, 16:28

Éra americké prohibice si vyžádala mnoho obětí. Gangsteři vycítili šanci zbohatnout kšeftováním s pašovaným alkoholem a tučné zisky lákaly do toho odvětví více konkurentů, než bylo zdrávo. Kdo chtěl zvětšovat bohatství, musel být krutý a nesmlouvavý. Třeba jako Al Capone. Ten stál za jednou z nejkrvavějších událostí té doby, o které se dnes mluví jako o masakru na svatého Valentýna.

Válka gangů

7 mrtvých, taková byla bilance masakru ze dne 14. února 1929. Soupeření gangů v Chicagu nabíralo na obrátkách. V té době už prohibice trvala desátým rokem a spor mezi Al Caponem a konkurenčním bossem Georgem Bugsem Moranem se vlekl už pekelně dlouho.

Moran byl součástí irského gangu a popudilo ho, že Johnny Torrio nechal rozstřílet jeho bosse Diona O´Baniona. Torrio později předal vedení gangu Caponovi, který se stal v probíhající válce chicagských gangů terčem číslo jedna. Byl na něj spáchán atentát, ze kterého však vyvázl bez zranění. Měl tehdy více štěstí než rozumu, padlo totiž okolo tisíce výstřelů.

Nenávist mezi znepřátelenými gangy si vyžádala nejen střelbu a atentáty. Na pořadu dne byly také například sabotáže skladů a kontrabandů. Na den svatého Valentýna roku 1929 plánoval Capone pro Morana důmyslnou past.

Chtěl svého nepřítele s jeho muži vlákat do garáží, kde je měl v úmyslu nechat zlikvidovat. Capone si nechtěl ušpinit ruce a být s chystanou popravou jakkoliv spojován, a proto se vypravil na Floridu, aby si zajistil alibi. Navíc byli zajištěni atentátníci z jiných měst, aby byl Capone úplně z obliga.

Muži z Moranova gangu dorazili do garáží, kde měli převzít dodávku kvalitní whisky. Moran měl zpoždění, což mu zachránilo život. Když přijížděl na místo, zaregistroval policejní auto a vzal raději nohy na ramena. Muži v garáži měli smůlu. Místo dodávky alkoholu však na místo dorazili na místo dva falešní uniformovaní policisté a další lidé v civilu.

Falešní muži zákona vyzvaly zaskočené členy Moranova gangu, aby si otočili čelem ke zdi. Zrovna tak musel učinit i jeden automechanik, který měl tu smůlu a byl prostě ve špatnou chvíli na špatném místě. Že nejde o policejní zásah, vyšlo najevo, když se spustila palba. Padlo celkem 150 výstřelů a život sedmi lidí v garáži byl zpečetěn.

Na to následovala druhá část plánu. Falešní policisté vyvedli z garáže muže v civilu, kteří měli ruce nad hlavou. Svědci, kteří slyšeli výstřely, tak museli nabýt dojmu, že policejní razie byla úspěšná a střelci mohli v klidu odjet do bezpečí.

Moran veřejně označil jako strůjce atentátu Al Capona, tomu však nebyla nikdy dokázána žádná vražda. Do vězení ho na 11 let dostaly až daňové úniky. Moran však tímto obviněním porušil omertu, nejsvatější zákon každého mafiána, neboli kodex mlčenlivosti, čímž ztratil v podsvětí svůj vliv a nezbylo mu, než se stáhnout do ústraní.

A zde si můžete přečíst o tom, že Babišova vláda neuleví živnostníkům zadarmo. Za zjednodušením daní hledejme zvýšení zdravotních odvodů.


Komentáře

Doporučeno pro vás