fb pixel V posledních měsících života se Václav Havel změnil, vzpomíná řeholnice Angelika v (NE)BLÁZNI – G.cz
Vyhledávání

V posledních měsících života se Václav Havel změnil, vzpomíná řeholnice Angelika v (NE)BLÁZNI

Zdroj: G.cz/(NE)BLÁZNI

"Ještě ve dvanácti letech jsem si myslela," vypráví v dalším díle tak show (NE)BLÁZNI řeholnice Angelika, "že budu stejně jako maminka ženou v domácnosti u nás na pošumavské vesnici, kde vychovám přinejmenším pět dětí, ale potom přišlo povolání – jakési pozvání do řádu."

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 22.12.2020, 11:11

Čím dál silněji cítila, že chce vstoupit k boromejkám. "Tyto sestry jezdily uklízet k nám na faru, takže jsem je znala odjakživa. Ve třinácti jsem se jedné z nich spíš jen tak ze zvědavosti zeptala, jak se vlastně do řádu vstupuje, a ona řekla, že to je docela jednoduché: generální představená mě může poslat do tajné komunity buď v Praze nebo v Brně."

Psala se druhá polovina sedmdesátých let a Angelika o takové možnosti čím dál intenzivněji přemýšlela. "Můj bratr je kněz a myslel si, že nezvládnu péči o vážně nemocné, protože jsem jako holka například nerada přebalovala svoje synovce a neteře, ale na prázdniny jsem odjela pomáhat do domova důchodců a tam mi najednou žádná práce nevadila."

Rozhovor se sestrou Angelikou

V posledních měsících jeho života se Angelika pomáhala starat o prezidenta Václava Havla. "A měla jsem pocit, že ještě vyzrává. Nejdřív chtěl mít všechno pod kontrolou a dělat to po svém, ale pak se začal beze zloby a mrzutosti jakoby odevzdávat, nechal si pomoct, posloužit... Dobře vím, že to nebývá automatické, ale Václav Havel zvládal konec svého života obdivuhodně."

Jak vypadají Vánoce v boromejském klášteře? Poznamenal tamní život Covid? Kolik měla sestra Angelika nápadníků? A komu fandí ve fotbale?

Sledujte další díl pořadu (NE)BLÁZNI, tentokrát s řeholnicí Angelikou Ivanou Pintířovou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články