Podvyživená a vystresovaná zvířata. Slůňata v okovech, smrt číhající v rohu každé klece - pohled, který svírá srdce. To je Surabaya ZOO ve Východní Jávě v Indonésii.
Vzácný tygr sumaterský, lev africký, selátko babirusy celebské, vysoce ohrožený druh jelena Bawean, varan komodský a další nebohá zvířata doplatila na příšerné podmínky a "péči" zdejších ošetřovatelů. Mezi roky 2010 až 2011 zemřelo v této ZOO, která připomíná spíše noční můru, více než 500 zvířat. A situace se nezlepšuje. Jenom od července do září loňského roku uhynulo 43 zvířat a následují je další. Kromě spousty těch, o nichž se novináři nikdy nedozví, třeba dva varani komodští nebo lev Michael, kterého našli oběšeného v jeho kleci.
JUNI KRISWANTO/AFP/Getty Images
Žirafí samec Kliwon uhynul před dvěma lety stejně jako obrovská spousta dalších zdejších zvířat z velmi nestandardních příčin. V žaludku mu našli 20kilovou kouli plastů o průměru 60 centimetrů, zřejmě změť obalů od laskomin, které mu házeli imbecilní návštěvníci.
todayonline.com
Letos nepřežili už dva komodští draci, přičemž nedávno se jeden ztratil - spekulovalo se, že byl prodán na černý trh.
http://ayudns.blogspot.cz/
180 pelikánů je nuceno žít na prostoru o velikosti volejbalového hřiště. Nemohou ani pořádně pohybovat křídly.
mirror.co.uk
18měsíční lev Michael byl nalezen ve své kleci oběšený na ocelovém lanku, které ošetřovatelé používali na otevírání jeho "luxusního příbytku". Druhý ze snímků zobrazuje jeho pitvu. Z vyšetřování nevyplynuly žádné smysluplné závěry. ZOO vinu popírá, Michael prý nejspíš jen tak blbnul a omylem se při tom oběsil.
oaoa.com
Tygr sumaterský zemřel na selhání zažívacího traktu. Krmili ho masem naloženým ve formaldehydu.
A takhle vypadají tygři, kteří zatím žijí. Těžko říct, jak dlouho ještě budou.
Skandální podmínky k "žití" nemají jen šelmy, ale prakticky všechna zvířata, která se v ZOO nalézají. Ale škoda slov, přesvědčte se sami prostřednictvím fotografií.
dailymail.co.uk (Foto: Andrew Chant)
Ochránci zvířat už několik let bijí na poplach. V roce 2010 dosáhli částečného úspěchu. Místní policie a Agentura pro ochranu přírodních zdrojů východní Jávy (BKSDA) provedla intenzivní šetření, při kterém "překvapivě" zjistila, že vinu na úmrtí většiny zvířat nesou chovatelé a jejich nedbalá péče. Ti podle výsledné zprávy kradli maso, které dál prodávali, stejně jako samotná zvířata - lukrativní artikl na černém trhu. 378 zvířat bylo prostřednictvím šesti organizací zabývajících se ochranou zvířat ze ZOO odvezeno. Bohužel, několik z nich bylo v tak žalostném stavu, že stejně zemřela. Indonéská vláda uvalila na ZOO, která byla založena téměř před sto lety (v roce 1916), nucenou správu. Na konci letošního ledna představitelé Surabaya ZOO oznámili, že momentálně vlastní sbírku 3459 zvířat (197 druhů), přičemž 81 z nich je nemocných, zdravotně postižených a starých a 44 v kritickém stavu.
Petici, která požaduje uzavření Surabaya ZOO, můžete podepsat ZDE.