fb pixel V kůži Raye Charlese: Drogově závislý génius, který se od 15 let živil hudbou – G.cz
Vyhledávání

V kůži Raye Charlese: Drogově závislý génius, který se od 15 let živil hudbou

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před 17 lety nás navždy opustil geniální hudebník a umělec Ray Charles, kterého si my, fanoušci, pamatujeme jako věčně vysmátého klavíristu s černými brýlemi. Někteří ho ale znali jako muže, jenž byl více než čtvrtinu svého života závislý na heroinu a jiných drogách. Jak to tedy s jeho vztahem k zakázaným látkám přesně bylo?

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 10.6.2021, 08:07

Závislák Ray

K umělcům drogy neodmyslitelně patří a světoznámý muzikant a umělec Ray Charles nebyl žádnou výjimkou. Dalo by se dokonce říct, že čím geniálnější hudebník, tím větší byla závislost na omamných látkách. Své by o tom mohli povídat i jiní interpreti jako například Eric Clapton, Steven Tyler, Davie Bowie nebo všichni členové kapely Rolling Stones, kteří bez fetu dlouhá léta nedali ani ránu. V případě Raye to však bylo ještě o level dál. Ten totiž se závislostí bojoval už od svých 16 let. Od té doby bral drogy téměř 20 let v podstatě v kuse.

Když bylo Rayovi 5 let, začal mu z očí vytékat hnis. Lékař mu krátce poté oznámil, že má nemoc, kterou nelze léčit, a že bude brzy slepý. Později, když úplně oslepl, nemohl chodit do běžné školy, a proto nastoupil do speciálního učiliště pro slepé a hluché ve floridském St. Augustine, kde se postupně naučil číst v Braillově písmu. Z důvodu smrti matky musel Ray školu opustit a začít se živit hudbou. Tehdy mu bylo 15 let, když začala jeho hudební kariéra.

Nejprve začal hrát na klavír sólo, později s kapelou Alvina Downinga. A právě díky muzice a pravděpodobně i smrti obou jeho rodičů se Ray dostal k lehkým a následně tvrdým drogám. V šestnácti poprvé okusil narkotika, na kterých byl závislý soustavně po dobu 20 let. V roce 1964 postoupil úspěšnou odvykací kúru, aby se zbavil závislosti na heroinu, avšak o rok později se jím opět předávkoval. Mezitím byl několikrát zadržen a zatčen policií za držení narkotik.

Skandály okolo Rayovy závislosti postupně narůstaly. Čím byl slavnější, tím byly jeho drogové úlety medializovanější. Historky spojené s Charlesem a fetem jsou dnes už legendární – třeba ta, kterou před časem vyprávěl producent Quincy Jones. Ten prohlásil, že ve 40. letech, když jemu bylo pouze patnáct, strávil s Rayem pět měsíců, kdy byli ti dva nonstop sjetí herákem. A jako třešnička na dortu; jejich dealerem měl být Malcolm X.

Rayova závislost postupně vedla k rušení nebo přesouvání domluvených koncertů, ale v tvorbě ho prý drogy nikdy neomezovaly. „Stejně jako jsem do své práce nepletl herák, nepletu tam ani chlast nebo trávu. Co si dělám se svým tělem je čistě moje věc,“ prohlásil Ray Charles ve své autobiografické knize.

Ray dokonce složil píseň o marihuaně, jež se jmenuje „Let`s Go Get Stoned“, což v překladu znamená „Pojďme si zahulit“. Takže není divu, že je po něm pojmenovaná i jedna odruda marihuany, která se po světě prodává dodnes.

Podobné články

Doporučujeme

Další články