V kinech je nový Jurský svět a je to propadák! Tak si raději přečtěte 10 cool zajímavostí o Jurském parku, který všichni milujeme – G.cz
Vyhledávání

V kinech je nový Jurský svět a je to propadák! Tak si raději přečtěte 10 cool zajímavostí o Jurském parku, který všichni milujeme

Není náhoda, že Hammond ve filmu nosí bílou a Ian Malcolm černou. Barva jejich oblečení reprezentuje, že o Jurském parku a znovuzrození dinosaurů přemýšlí zcela odlišně.  Zdroj: https://g.cz/node/93801/ + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Když se Hollywood před několika lety rozhodl vzkřísit devadesátkový kult o zábavním parku, ve kterém hlavní atrakcí byli dinosauři, zdálo se to jako dobrý nápad a nedopadlo to tak zle. Nyní jde do kin již druhý Jurský svět a i když se na něj diváci do hrnou, ze sálů vycházejí zklamaní. Oproti očekáváním je to totiž dost nepovedená nuda. Místo návštěvy kina tedy doporučujeme spíš následujících 10 faktů a zajímavostí o Jurském parku, který je jedním ze symbolů konkrétně našeho dětství (a tušíme, že i vašeho).

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 23.6.2018, 16:00

1. Vystřižená scéna

V prvním Jurském parku se Lex měla svézt na mláděti triceratopse, kvůli rozpočtu se ale scéna nenatočila a model malého dinosaura byl využit ve Ztraceném světě.

2. Tak trochu jiný dilophosaurus

Vzpomínáte si na děsivého, roztahovacím límcem chřestícího a jed plivajícího dilophosaura, který skoncuje se zrádným Nedrym? Dilophosaurus ani jednu z těchto strašidelných pomůcek na těle neměl. Jed přidal Michael Crichton, autor knižní předlohy, límec Steven Spielberg.

3. Černá a bílá

Není náhoda, že Hammond ve filmu nosí bílou a Ian Malcolm černou. Barva jejich oblečení reprezentuje, že o Jurském parku a znovuzrození dinosaurů přemýšlí zcela odlišně. Sám Spielberg se nechal slyšet, že sám sebe vidí ve snílkovi Hammondovi, zatímco Crichtona chápe jako toho racionálnějšího, kdo zastupuje rozum.

4. Nejhorší scéna

V historii kinematografie asi ne, v historii dinosauří série rozhodně. Která to podle nás (a nejen podle nás) je? Ta ve třetím díle, kde Alan Grant spí a v noční můře se mu zjeví raptor, který lidským hlasem zašeptá vědcovo jméno. Ugh.

5. Lidští dinosauři

Samozřejmě, že v Jurském parku - ve všech třech dílech - bylo užito mnoha digitálních triků a fíglů s animací. Ale třeba ve scéně, kdy párek raptorů vrazí do kuchyně, dinosaury zahráli herci navlečení v gumových oblecích pravěkých tvorů. A mnoho detailních záběrů na dinosauří nohy bylo natočeno stejným způsobem.

6. Vědecké přešlapy

U blockbusterů jako je Jurský park se všichni chtějí hlavně bavit, bohužel vždycky přijde někdo přehnaně chytrý a vzdělaný a začne to kazit chladnou logikou. Tak třeba podle mnoha paleontologů byli velociraptoři ve skutečnosti velcí asi jako krocani a byli pokryti peřím. To se moc nepodobá těm hrůzostrašným ještěrům z filmu, že?

7. Méně je více

Jurský park má 127 minut dlouhou stopáž, dinosauři jsou tu ale skutečně vidět jen asi čtvrt hodiny. Film je důkazem, že není třeba všechno ukazovat pořád a naplno, aby režisér dokázal vybudovat napětí a udržet si zájem diváka.

8. Alternativní casting

Než Spielberg obsadil ty, které obsadil, zkoušel několik jiných hereckých variant. Konkurz na roli Malcolma zkoušel například Jim Carrey, Lex si chtěla zahrát tehdy mladičká hvězda Christina Ricci. Jako Hammonda si režisér přál vidět Seana Conneryho a nabídku hrát Alana Granta dostal William Hurt. Ten to ale odmítl, aniž by četl scénář. Kvůli roli Ellie Sattler byly osloveny herečky Sandra Bullock, Gwyneth Paltrow, Robin Wright-Penn, Teri Hatcher, Julianne Moore či Helen Hunt.

9. Děsivý T-Rex

Masožravý král dinosauřího parku nebyl děsivý jen na plátně, ale i při natáčení. Během toho se totiž přes ostrov přehnala bouře. Kvůli dešti model Tyrannosaura zvládal "ožít" - lépe řečeno sebou občas škubl, občas mrkl, a to vinou drobného zkratu, který v obvodech velké loutky způsobila vlhkost. Podle štábu se párkrát stalo, že to někoho pěkně vyděsilo.

10. Láska z džungle

Pokud jste dokázali odhlédnout od dinosaurů, všimli jste si, že Ellie a Ian Malcolm spolu tak trochu flirtovali. Ta jiskra nebyla vynucená - herci Jeff Goldblum a Laura Dern spolu chodili, po premiéře Jurského parku se zasnoubili a byli spolu dva roky, než se rozešli.

A tady 6 filmů pro fanoušky fantasy, ve kterých hrají prim draci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články