fb pixel V hlavní roli oheň a drápy: 6 filmů pro fanoušky fantasy, ve kterých hrají prim draci – G.cz
Vyhledávání

V hlavní roli oheň a drápy: 6 filmů pro fanoušky fantasy, ve kterých hrají prim draci

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Draci patří mezi nejznámější mytická zvířata, ale zatímco například v kultuře jihovýchodní Asie na ně narazíme poměrně často, byť jen v podobě soch či maleb v chrámech, u nás jich je jako šafránu. Dříve se dle pověstí vyskytovali jen na pár místech, pominout nelze města Trutnov a Kolín, do jejichž městských znaků se tito tvorové dostali. Drakobijci by u nás o kšeft ale moc nezavadili. Kdo chce draka vidět najisto, má jedinou možnost – spolehnout se na filmový průmysl, který draky chrlí jak na běžícím páse.

Václav Roman
Václav Roman 14.6.2018, 08:00

1. Dračí srdce

Drak Draco, kterému v originále propůjčil hlas Sean Connery, zachrání život zraněnému kralevici Einonovi, když mu daruje půlku vlastního srdce. Einon musí slíbit, že se vyvaruje zla. Jenomže všechno dopadne jinak. Z kralevice se stane krutý tyran a vina za to je připisována drakovi. A tak vyrazí zkušený lovec draků Bowen (Dennis Quaid) na lov. Dnes už fantasy klasika z roku 1996 se natáčela částečně v malebné slovenské přírodě a na tamějších starobylých hradech. Spišský hrad se na filmovém plátně proměnil na legendární Kamelot.

2. Jak vycvičit draka

Dobrodružná 3D komedie vznikla ve studiu DreamWorks, z jehož produkce předtím vzešly úspěšné snímky jako Shrek, Madagaskar a Kung-fu Panda. V tomto animovaném filmu se přeneseme do světa Vikingů a draků plivajících oheň. Čeká nás tedy drsná podívaná. Hlavní hrdina Škyťák, který má před sebou nelehký úkol: aby se zařadil mezi dospělé, musí zabít draka. První film se povedl natolik, že se na příští rok chystá už třetí díl ze série.

3. Můj kamarád drak

Disneyovka pro celou rodinu, v níž si zahrál i Robert Redford. Příběh o malém chlapci, který při autonehodě přijde o rodiče a zmizí na šest let v lese. Může malý kluk přežít, pokud není Mauglí, tak dlouho sám? Ale je opravdu sám? Co když v lese žije drak Elliot, který vzal nebohého sirotka pod svá ochranná křídla?

4. Hobit: Šmakova dračí poušť

Drak Šmak je jedním z největších a nejznámějších draků Tolkienovy Středozemě. Na filmovém plátně jsme se jej dočkali díky novozélandskému režisérovi Peteru Jacksonovi, který se knihu Hobit rozhodl natočit jako trilogii. Hlavní slovo dostal Šmak v jejím druhém díle. Britský herec Benedict Cumberbatch, který draka namluvil, se nechal slyšet, že hluboký hlas musel lovit až z břicha.

5. Eragon

Představte si, že najdete překrásný kámen, odnesete si jej domů v naději, že zbohatnete, a ono se z něj vyklube dračí mládě. Přesně takovou „smůlu“ měl chudý mladík Eragon. Drak Safira převrátí jeho život naruby a Eragonovi začíná dobrodružství, které vydá na čtyřdílné literární dílo. Film byl natočen podle prvního dílu tetralogie Odkaz Dračích jezdců Christophera Paoliniho.

6. Princové jsou na draka

Král českých komiků Vladimír Menšík musí dát svou dceru, princeznu Lenku, za ženu drakovi, jinak zničí celé království. Že chce drak princeznu, to není nic nového. Toho jsoupohádky plné. A tam je i to, jak se z té šlamastyky dostat. To se musí pozvat na hrad princ, ale co když jsou princové na draka? Pak stačí mít Honzu! V této pohádce draka sice neuvidíte, za to má oproti ostatním zmíněným šestnáct hlav.

A tady 12 skvělých a málo známých zákulisních fotek z natáčení Pána prstenů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články