V Evropě mizejí pasy. Vracejí se až s migranty. České doklady nikdo nechce. – G.cz
Vyhledávání

V Evropě mizejí pasy. Vracejí se až s migranty. České doklady nikdo nechce.

Zdroj: APA/EPA

S migračními vlnami se vzedmul zájem o pasy. Interpol pátrá po 55 milionech pasů. Jen loni lidé v EU nahlásili ztrátu nebo krádež 35 milionů cestovních dokladů. To je dvakrát víc než před 5 lety. Českých dokladů se to ale zatím netýká.

David Horák
David Horák 8.2.2016, 17:00

Rostoucí počet mizejících evropských pasů znepokojuje americké úřady. Tamní ministerstvo vnitra si už podle magazínu Publico vzalo pod drobnohled pět evropských zemí. Jedná se o Francii, Řecko, Belgii, Německo a Itálii. Pokud tyto země nezjednají vbrzku nápravu, zpřísní USA jejich občanům vydávání víz.

Čechům z tohoto důvodu vízové procedury jen tak někdo nezpřísní. Podle statistiky Odboru správních činností Ministerstva vnitra Češi ztráceli nebo si nechali ukrást za posledních pět let každý rok zhruba 40 až 43 tisíc pasů, z toho pouhou desetinu případů připisují krádeži. Za rok 2015 zmizelo dokonce o 80 českých pasů méně než o rok dříve a klesl i počet odcizených. Pokud tedy vůbec někdo s českými pasy obchoduje, děje se tak nejspíš nezávisle na migrační krizi.

Dobrý byznys

Na černém trhu se cena za jeden pas pohybuje mezi 50 a 190 000 korunami. Švédové mohou pas ztratit hned šestkrát za rok a pokaždé dostanou nový. Interpol eviduje už 55 milionů zmizelých pasů. Mezi nimi je 30 000 syrských, z toho 4000 nevyplněných. Zločinci tzv. Islámského státu po vpádu do Iráku, Libye a Sýrie ukradli četné doklady i související vybavení. Celkem tito teroristé mohou podle neověřených odhadů vystavit až 250 000 cestovních dokladů. Poslední uvedený údaj je ovšem jen přibližný, protože informace z území, na němž se roztahuje ISIL, prakticky nelze ověřit.

O vážnosti hrozby zneužívání dokladů teroristy svědčí už fakt, že dva z pařížských atentátníků do Evropy přicestovali na ukradené syrské pasy. Jestli útočili s těmito doklady v kapse ve snaze zdiskreditovat uprchlíky, se neví.

Největší cenu mají ovšem pasy evropské, jejichž držitele na přechodech čekají zpravidla jen letmé kontroly. Turci loni v prosinci na istanbulském letišti zadrželi dva pašeráky, kteří údajně cestovali do tzv. Islámského státu. Celníky zaujalo 148 padělaných pasů, které našli v jejich zavazadlech (viz foto výše).

Problémem se už zabývali i ministři vnitra zemí EU na poslední schůzce v Bruselu, kde probírali společný postup, jak zneužívání dokladů předcházet.

A TADY máte 198 pasů z celého světa, seřazených podle své ‚síly‘.

Podobné články

Doporučujeme

Další články