fb pixel V Bělorusku maskovaní muži zatýkají členy opozice, Lukašenko hrozí Ruskem – G.cz
Vyhledávání

V Bělorusku maskovaní muži zatýkají členy opozice, Lukašenko hrozí Ruskem

Zdroj: YouTube.com - BBC

Po víkendových masových projevech Lukašenkův režim opět intenzivně šlápl do potlačování lidských práv a zatýká, zadržuje a deportuje nebezpečné členy opozice. Aktivisté, kteří odmítli opustit zemi, skončili ve vězení.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.9.2020, 15:05

Do ulic

Minulou sobotu do ulic Minsku opět vyšly ženy v bílé a rudé, které se staly symbolem vytouženého předání moci z rukou letitého diktátora Alexandra Lukašenka do péče někoho, kdo třeba… byl zvolen v legitimních volbách. V neděli se pak do ulic města opět pustili všichni, v centru Minsku demonstrovalo sto tisíc lidí, což je obdivuhodné číslo vezmeme-li v úvahu, že lidé moc dobře ví, co jim hrozí.

Mlácení, zadržování, surové zacházení, sexuální obtěžování, vyhrožování, psychologické i fyzické mučení, ohrožování rodiny, deportace… to všechno jsou věci, které ozbrojené složky vedené Alexandrem Lukašenkem používají proti zastáncům svobodných voleb. Fotky i výpovědi lidí, kteří strávili několik hodin nebo dnů zadrženi kvůli tomu, že se zúčastnili protestu, obletěli sociální sítě… a stydne z nich krev v žilách.

Kvůli masovému obnovení protestů v zemi nechal Alexandr Lukašenko pořádně zatlačit na opozici. V polovině srpna vznikla v Bělorusku takzvaná koordinační rada. Ta požadovala dialog, který by ideálně měl přispět k poklidnému převzetí moci… a co čert nechtěl, dnes v poledne zatkli maskovaní muži posledního aktivního člena, právníka Maksima Znaka.

Roztrhaný pas

Technicky vzato zbývá na svobodě ještě jeden člen, dvaasedmdesátiletá držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevovičová, ale ta se kvůli svému stáří na aktivním chodu rady nepodílí. Znak měl dnes mluvit s novináři, ale stihl akorát během telefonu oznámit, že k němu “někdo jde” a pak odtextovat “masky”. Ostatní členové koordinační rady byli také zadrženi maskovanými muži.

Většina významných opozičních politiků a aktivistů je deportována ze země podobně jako svobodným světem uznaná výherkyně voleb Svjatlana Cichanouská. Ta strávila pár dní v Litvě, teď jedná v Polsku, kde je většina běloruské opozice. V noci z pondělí na úterý zase bylo k Ukrajinské hranici přistavené auto se třemi koordinátory. Dva z nich byli posláni za hranice, Maryje Kolesniková, jedna ze "tří Gracií" si ale při cestě stihla zničit pas, takže ji ukrajinská pohraniční stráž nemohla přijmout. Podle posledních informací teď sedí ve vazbě.

A do toho všeho Lukašenko mluví v televizi o tom, že je připraven jednat o větší integraci s Ruskem, protože to je pochopitelně schopné zajistit bezpečí v zemi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články