fb pixel Užitečná výbava: Nejlepší past na viníka nehody je autokamera – G.cz
Vyhledávání

Užitečná výbava: Nejlepší past na viníka nehody je autokamera

Na trhu se s kamerami do auta roztrhl pytel a jejich popularita je vcelku opodstatněná. Kdy se může kamera v autě hodit? K čemu je dobrá? Co umí? A vyplatí se investice do jejího pořízení?

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 19.7.2017, 12:46

Na to jsme se zeptali během Mistrovství České republiky v rally 2017 Petra Kurze, zástupce značky autokamer TrueCam, která se stala generálním partnerem závodu.

TrueCam je výrobcem záznamových kamer do auta, takže spojení s motorsportem je docela logické. Nebo vás na rally přivedlo ještě něco jiného?

Autokamery jsou důležitým pasivním prvkem bezpečnosti na silnicích, a právě bezpečnost je letos hlavním tématem mistrovství. Od loňského roku spolupracujeme také s organizací BESIP a Autoklubem ČR, který je hlavní pořadatel Mistrovství České republiky v rally. Všechno to do sebe prostě zapadá jako skládačka.

Jsem běžný řidič, nezávodím. Proč bych si měl auto kameru pořídit?

Autokamera je obdobou „černé skříňky“ v letadle. Je to ale i hlídací pes v době, kdy své auto nemáte pod dohledem. Zařízení průběžně zaznamenává, co se kolem auta děje. Pokud tedy dojde k havárii nebo kolizi, přesvědčivě a jasně dokážete, kdo byl viníkem. Relativně malá investice může znamenat ušetřené statisíce, nehledě na ušetřené oplétačky s policií a úřady.

V čem se liší umístění autokamery do vozu od použití jiného zařízení k natáčení?

S autokamerou se nemusíte skoro o nic starat. Je stále ve střehu. Sama přepisuje nejstarší záznamy na paměťové kartě. S pomocí G-senzoru zaznamená, odkud v případě nehody přišel náraz. Důkaz tedy máte, i když vás někdo nabourá zezadu. Auto kamery TrueCam umí i zaznamenávání GPS souřadnic, upozorňují na měření rychlosti pevnými radary nebo dokážou ohlídat auto i mimo jízdu.

Je ale kamera v autě legální? Nebude mít policie námitky?

Ano, je zcela legální, stačí dodržet jen dvě základní pravidla. Zaprvé kameru umístěte mimo zorné pole řidiče, ideálně v okolí zpětného zrcátka. V případě, že si pořídíte TrueCamku, najde v balení ilustrační obrázek k instalaci, aby kamera nebránila ve výhledu.

Druhé pravidlo – záznam z autokamery máte jen pro své soukromé účely. Nezveřejňujte ho tedy na sociálních sítích ani jinde na internetu, pokud ho předtím zcela neanonymizujete. Znamená to ve videu zakrýt všechny obličeje a SPZ aut stejně, jako je tomu třeba u Google Street View.

Jaká je situace v jiných zemích? Budu muset kameru sundat třeba při cestě do Rakouska?

Když vás nabourají v zahraničí, můžete narazit na jazykovou bariéru. Vyšetřování nehody a určení viníka tak může být mnohem složitější než doma. Video je ale přímý důkaz, který funguje i beze slov. Rakousko jste zmínil dobře, protože je v Evropě výjimkou. Autokamera se tam nesmí používat právě kvůli velice přísným zákonům na ochranu osobních údajů. V jiných zemích ale kameru z předního skla sundávat nemusíte.

Stane se autokamera součástí standardního vybavení vozů? Budou ji jednou do aut montovat už výrobci jako dnes třeba rádio?

Důraz na bezpečnost je stále větší a auta mají stále více bezpečnostních prvků a asistentů. Zajímavý je třeba systém, s jehož pomocí auto v případě nehody samo odešle GPS souřadnice do integrovaného záchranného systému. I autokamery se nepochybně stanou součástí běžné výbavy vozů. Pořád ale půjde o příplatkovou výbavu. A je potřeba si uvědomit, že se vzhledem ke stáří vozového parku v Česku bavíme o vzdálené budoucnosti.

Kdy je nejvhodnější chvíle k pořízení autokamery? Funguje návyk „kupuju si nové auto, kupuji i kameru“?

Řidiči si auto kamerubohužel většinou pořizují až poté, co se stali účastníky dopravní nehody, zažili dohady o jejím viníkovi nebo měli problémy s pojišťovnou. Tak už to prostě v životě bývá. Průšvihy a nehody se čas od času stávají a je lepší být na ně připraven.

Nechávají řidiči kameru při parkování v autě? Řekněme, že vyrazím nakupovat do obchodního centra…

Nedávno jsme dělali průzkum, ze kterého vyplynulo, že více než polovina řidičů autokameru v autě nechává. Při parkování u obchodních center nebo v podzemních garážích je to určitě dobré rozhodnutí. Auta jsou stále větší, ale parkovací místa jsou úzká a parkoviště plná. Není proto nic neobvyklého, když do vašeho auta při parkování někdo nacouvá nebo ho škrábne. Autokamery TrueCam nabízejí funkci „parkovací režim“, díky které se při otřesu auta během nárazu kamera sama zapne a zaznamená viníka.

Jaké jsou zkušenosti uživatelů kamery? V jakých situacích jim už konkrétně pomohla?

Autokamera primárně slouží jako důkaz v případě nehody nebo způsobené škodě na vozidle. Lidé nám píšou na sociální sítě, jak jim pomohla. Bez kamery by k objasnění nehody často vůbec nedošlo. Od nehod ujíždějí třeba řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog. Oprávněně se bojí, že by police řešila jejich hlavní přestupek, kterým je návyková látka. Sází na to, že ujetím uniknou trestu. Běžná jsou i již zmíněná poškození aut na parkovištích u nákupních center.

Podobné články

Doporučujeme

Další články