fb pixel Už jste o nich určitě slyšeli, jedná se o fenomén současné doby. Co to ale vlastně jsou ty meme akcie? – G.cz
Vyhledávání

Už jste o nich určitě slyšeli, jedná se o fenomén současné doby. Co to ale vlastně jsou ty meme akcie?

Zdroj: Finex.cz

Pokud alespoň z dálky sledujete dění na akciovém trhu, nemohlo vám to uniknout. Situaci na Wall Street opět dominují spekulativní akcie – meme akcie – AMC, GameStop a další. Nejhodnotnější akcie světa jsou Apple a Amazon, které vykazují rekordní zisky, za svými historickými maximy z loňského roku však zaostávají.

Komerční sdělení 19.6.2021, 18:24

Místo toho jsou opět středem pozornosti na jaře trochu opomíjené akcie AMC, GameStop a další – hromadně nazývané jako meme akcie. Poté, co se v lednu vzbouřili drobní investoři na Redditu a vyšponovali akcie GameStop k historickému maximu, nastalo období klidu, v současnosti však AMC trhá rekordy a druhá zmiňovaná společnost se obchoduje jen lehce pod svým historickým maximem.

Slovní spojení „meme stock“ neboli „meme akcie“ se tak opět objevuje velmi často ve výsledcích vyhledávání.


Cena akcií AMC vzrostla za posledních 6 měsíců o více než 2 000 %. Zdroj: finance.yahoo.com

Co je to meme akcie?

Jak roste v našich moderních životech význam sociálních sítí, roste i význam všudypřítomných memů – což je pojem, který označuje cokoliv, co se rychle šíří v rámci nějaké komunity – například investorské. V případě internetu mají memy navíc často humorný podtext. Význam memů v našich životech vzrostl do takové míry, že pronikly i do burzovního obchodování. Meme akcie se tak staly v posledních letech v určitých investorských kruzích módním slovem a zájem, který vzbuzují, často vede k velmi výraznému – neodůvodněnému – růstu jejich ceny.

A jak se tento zájem, či rozruch kolem meme akcií obvykle spouští? Běžně za ním stojí aktivita na sociálních sítích Twitter, Reddit nebo Stocktwits.

Kam zařadit meme akcie?

Akcie se obvykle rozdělují na růstové a hodnotové, meme akcie však nelze zařadit ani do jedné z těchto dvou kategorií. V učebnicích ekonomie je v dohledné době nenajdeme, pokud byste je však okázale přehlíželi, možná byste také udělali chybu.

Mezi společné charakteristiky, které meme akcie sdílejí, patří to, že jsou obvykle předražené a v krátkém časovém úseku zažívají prudký růst ceny. Jsou oblíbené zejména mezi mileniály a zástupci generace Z. Stejně jako jejich cena v krátkém čase prudce roste, tak i prudce klesá a jejich ocenění je založeno spíše na spekulativním potenciálu než na finančních výsledcích. V případě GameStopu a AMC se pak možná jedná čistě o využití síly sociálních sítí.

Jakmile se o těchto akciích začne více hovořit na sociálních sítích, je to obvykle strach ze zmeškání investiční příležitosti (FOMO), který je motivací investorů k nákupu. Sebemenší záchvěv pochyb v investorské komunitě pak běžně vede k velmi rychlému a výraznému propadu ceny těchto akcií.

Grafy vývoje ceny akcií AMC (výše) a GameStop (níže) koneckonců ukazují, že se jejich cena spíše řídí aktuální náladou na trhu než nějakou logikou.

Akcie GameStop se obchodují za 16x vyšší cenu než na začátku roku. Zdroj: finance.yahoo.com

Jak to celé začalo?

Dva hlavní faktory přispěly ke zrodu meme akcií: Fakt, že řada z akciových brokerů nabízí obchodování akcií bez poplatků a vznik řady online investorských komunit. Obchodování bez poplatků, které iniciovaly společnosti jako Robinhood, než ho přijaly za své další ze zavedených amerických značek jako Charles Schwab a TD Ameritrade (následovalo je i z Česka dostupné XTB nebo eToro), otevřelo akciový trh širší veřejnosti a umožnilo investování na akciovém trhu téměř komukoliv.

Velkou zásluhu na zrodu meme akcií mají také online investorské komunity, které lze nalézt na sociálních sítích Reddit (zejména skupina wallstreetbets) a Stocktwits. Stocktwits je sociální síť podobná Twitteru věnovaná výhradně akciím, která má miliony uživatelů. Spolu s 10,5 miliony členů skupiny wallstreetbets, které se denně rozrůstají, mají při formování nálady na trhu značný vliv.

Měli byste kupovat meme akcie?

Pravdou je, že ne všechny meme akcie je třeba na první dobrou považovat za špatné investice. Příkladem zajímavých meme akcií jsou Lemonade a Beyond Meat, jejichž byznys model nevypadá vůbec špatně. Na začátku června 2021 se však tyto dvě společnosti dostaly do centra pozornosti na Redditu, což způsobilo prudký nárůst cen jejich akcií. Problém je v tom, že jejich ceny mohou díky aktivitě v investorských komunitách vystoupat příliš vysoko a následně přinést těmto investorům zklamání – jakmile zájem o tyto akcie opadne, může jejich cena výrazně klesnout.

To, že kolem některých společností panuje rozruch rozhodně neznamená, že to ovlivní jejich podnikatelskou činnost. Ať už se jedná o společnost, která působí v odvětví důležitém pro budoucnost, má vizionářského generálního ředitele nebo je čelným představitelem megatrendu, který se chystá zachvátit celý svět, existuje důvod, proč se těmto společnostem dostává tolik pozornosti. Co je však ovlivněno, je cena jejich akcií. Každý, kdo do těchto akcií investuje, bude muset zaplatit výrazně vyšší cenu, než by si tato akcie zasloužila a musí se připravit na mnohem větší volatilitu – výkyvy ceny. Úspěch v investování do meme akcií spočívá ve schopnosti rozpoznat rozdíl mezi zaslouženým zájmem investorské komunity a čirou spekulativní bublinou.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články