1. Norské dřevo
Zcela určitě nejpopulárnější a nejpřístupnější Murakamiho kniha udělala z neznámého autora přes noc literární superstar. Povahou skromný spisovatel se nakonec musel přestěhovat do Spojených států, aby popularitě unikl. Čtivý román popisuje život a problémy mladého studenta Toru Watanabeho na konci bouřlivých šedesátých let. Toru vzpomíná na svá studentská léta a na svůj vztah k dívce Naoko, která se nikdy nevzpamatovala ze sebevraždy jejich společného přítele Kizukiho. Melancholický příběh si získal mnoho (především mladých) čtenářů, jelikož popisuje to, čím jsme si museli dřív nebo později projít všichni – jak se vyrovnat s dospělostí a samostatným životem. Román je jako tradičně plný narážek na západní kulturu a především hudbu – samotný název knihy je toho důkazem. Jmenuje se podle písně Norwegian Wood od Beatles, a ne náhodou. Tuhle píseň si nechává Naoko hrát v horské ozdravovně, kde se snaží uspořádat vlastní život.
2. Po otřesech
V roce 1995 zasáhly Japonsko dvě katastrofy, které ovlivnily život celé země a hlavně jejích obyvatel. V lednu masivní zemětřesení zpustošilo šesté největší město Kobe a v březnu došlo k teroristickému útoku sekty Óm šinrikjó sarinem v tokijském metru. Murakami se s oběma událostmi vyrovnává v sérii povídek, které se všechny odehrávají v únoru, tedy mezi oběma tragédiemi. A vyrovnává se s nimi pěkně po svém. Ať už sledujeme příběh japonské doktorky na dovolené v Thajsku nebo starého pána, jenž má podivnou fóbii ze smrti uvnitř ledničky, vždy čteme ucelený příběh, který mohl vymyslet jen Murakami. A věřte, že na fantaskní povídku, v níž obří mluvící žabák zachraňuje Tokio před zemětřesením, jen tak nezapomenete.
3. Hon na ovci
Protagonista tohoto románu z roku 1982 je dokonalým příkladem typického Murakamiho hrdiny – muž, který toho moc nenamluví a nechává se bez větších protestů unášet událostmi. Bezejmenný pracovník reklamní agentury je poslán, aby našel ovci z fotky, kterou nedávno použil na jednu bezvýznamnou reklamní kampaň. Proč zrovna on? Protože jinak mu neznámá mocná organizace zničí život. Proč tuhle ovci? Protože má na zádech nakreslenou hvězdu. A tak se hlavní hrdina beze jména vydává hledat neznámou ovci spolu s dívkou, která má nejkrásnější uši na světě. Zní to zmateně? Ale kdeže. Hon na ovci je Murakami ve své nejčistší podobě a sami uvidíte, že to všechno dává smysl. Nějak.
4. 1Q84
V tomto rozsáhlém třídílném románu sledujeme souběžně příběhy dvou hlavních hrdinů – Aomame, která pracuje jako nájemný zabiják, a spisovatele Tenga. Oba se jako děti znali, ale okolnosti způsobily, že se od dětství neviděli - přesto je něco od té doby stále spojuje. Název knihy odkazuje na nejslavnější antiutopické dílo George Orwella. A taky se v roce 1984 odehrává. Svým způsobem. Jak si hlavní hrdinové povšimnou, jednoho dne se na obloze objeví dva měsíce. Že tomu včera tak nebylo? A co s tím má společného podivná sekta v uzavřené vesnici, kde malí lidé vycházejí z úst mrtvé kozy? Nenechte se odradit délkou knihy– 1Q84 je čtivý román a skvělý exemplář Murakamiho magického realismu. A ještě k tomu názvu; v japonštině se číslice 9 čte stejně jako anglické Q, tedy kjů. Tím si Aomame odlišuje rok 1Q84 od toho normálního 1984.
5. Konec světa & Hard-boiled Wonderland
Hlavním hrdinou knihy je opět bezejmenný svobodný muž kolem třicítky, který v hektických osmdesátých letech pracuje jako kalkulátor v tajemné polovládní organizaci Systém. Kvůli této své práci podstoupí speciální operaci mozku, díky níž dokáže dokonale šifrovat data. Jednoho dne přijme neoficiální zakázku od podivného tajnůstkářského profesora a tím odstartuje řetězec událostí, které zničí hrdinův do té doby klidný život. A pochopí, že s jeho mozkem není od zákroku všechno tak úplně v pořádku. Paralelně sledujeme příběh muže v jakémsi fantaskním světě jednorožců, kde jsou lidé obíráni o svůj stín. A časem zjistíme, že tyto dva příběhy toho mají se sebou společného více, než se na první pohled může zdát. Román, jenž v sobě dokonale spojuje sci-fi s magickým realismem, je pravděpodobně nejlepším románem, který kdy Murakami napsal.