fb pixel Nepodceňujte UV filtr u slunečních brýlí: Proč je důležitý? – G.cz
Vyhledávání

Nepodceňujte UV filtr u slunečních brýlí: Proč je důležitý?

Zdroj: Zoom Team / Shutterstock.com

Máte sluneční brýle a nosíte je pravidelně? Asi poměrně zbytečná otázka. Sluneční brýle si pořizujeme především za účelem ochrany zraky. Slouží sice jako módní doplněk, nicméně ona ochranná funkce je nesmírně důležitá. Chránit se je nezbytné především před škodlivým UV zářením. Jestliže svůj zrak vystavujeme dlouhodobě UV záření, můžeme si jej značně poškodit. Jaké sluneční záření vlastně patří do oblasti ultrafialového a jaké jsou druhy tohoto záření? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Komerční článek
Komerční článek 27.5.2020, 11:00

Kam se řadí ultrafialové záření?

Sluneční záření mající délku nižší než 400 nm se řadí do oblasti ultrafialového záření. Je velmi škodlivé, a tak není divu, že se před ním musíme bránit. Protisluneční čočky tuto oblast spektra zkrátka nesmí propustit. Jak vlastně poznáte sluneční brýle nabízející dostatečnou ochranu? Bývají označené etiketou, na níž je napsáno UV 400. Jinak je třeba si rozmyslet, jestli budete volit plastové nebo minerální čočky. Prvně jmenované absorbují o něco lépe. Určitě lze ovšem sehnat i minerální ve vysoké kvalitě, které se vyplatí.

Dělení UV záření podle účinků na člověka

UV záření lze dle účinků na člověka rozdělit do třech pásem. Konkrétně se jedná o:

dlouhovlnné UVA záření s délkou 315 až 400 nm,

středněvlnné UVB záření s délkou 280 až 315 nm,

krátkovlnné UVC záření s délkou 100 až 280 nm.

Jen pro informaci, UVB záření dokáže způsobit u člověka spálení pokožky a také poškodit zrak. Vystavení se dlouhodobému slunečnímu záření na horách může vést i k šedému zákalu.

Nač dát pozor při nákupu slunečních brýlí?

Především na to, abyste dokázali dosáhnout co nejvyšší ochrany vašeho zraku. Ideálně se poohlédněte po brýlích, které jsou schopné pohltit 98 % AVA a UVB záření. Záření UVC pohlcují automaticky vyšší vrstvy atmosféry.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články